Koncert białoruskiego Wolnego Chóru

Koncert białoruskiego Wolnego Chóru

Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności​ we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław oraz WCRS zaprasza na koncert białoruskiego wolnego chóru, który ma możliwość legalnego wystąpienia jedynie poza granicą Białorusi.

We Wrocławiu chór będzie miał dwa wystąpienia – 24 lipca o 17.00 w kościele Bożego Ciała oraz 25 lipca o 15.00 w Rynku przy Pręgierzu. Każdy z koncertów ma swoją specyfikę – w kościele dzięki wspaniałej akustyce można będzie usłyszeć sakralną część programu chóru oraz świętą msze w języku Białoruskim, która rozpocznie się o 16.00.

Natomiast w Rynku głównie na Państwa będą czekały pieśni protestu, które stały się symbolem walki o wolność Białorusinów po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku.

Wszystkie koncerty chóru są darmowe, jednak każdy może przekazać dowolną kwotę za ciężką pracę i przyszły twórczy protest Wolnego Chóru. Darowizny przyjmowane są na konto Stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności: 96 1090 2499 0000 0001 4782 6382 w tytule wpłaty proszę wpisać "Darowizna na cele statutowe. Wolny chór."

Solidarność jest naszą siłą!

Wolny Chór

Jest jednym z niepowtarzalnych fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi. Jego legenda trwa pomimo aresztowań i bardzo niesprzyjających warunków. Opowieści o legendarnym chórze inspirują filmowców, ludzi telewizji i naukowców badających to zjawisko.

Wolny Chór dał nowe życie zapomnianym historycznym hymnom Białorusinów: „Pogoń ”, „Marsz wojskowy”, „Wszechmogący Boże” itp. Te pieśni budzą w ludziach poczucie godności i odwołują się do najlepszych tradycji patriotycznych.

Sztuka śpiewu chóralnego nigdy wcześniej nie osiągnęła takiego poziomu ekspresji: podczas koncertów ludzie wznoszą okrzyki „Niech żyje Białoruś!” i nagradzają chórzystów gromkimi brawami. W transmisjach online biorą udział dziesiątki tysięcy widzów, a śpiewniki rozchodzą się jak świeże bułeczki podczas koncertów w dzielnicach miast.

W ciągu 9 miesięcy istnienia tej inicjatywy powstało kilka chórów: profesjonalny i amatorski. Każdy z nich liczy 40-60 członków i około 10 dyrygentów. Dodatkowo powstały „Chór Wolnych Baraulan” i „Wolna Orkiestra”. W Mińsku i innych miastach odbyły się dziesiątki akcji koncertowych. Wyszła płyta z pieśniami Chóru, ukazały się 2 albumy studyjne, powstały 3 teledyski i odbyły się 3 duże koncerty online.

Chór działa w ścisłej konspiracji i znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie. Do tej pory trzydziestu członków chóru przeszło przez więzienia i tortury. Za swoją działalność dostali wyroki i wysokie grzywny. Dzisiaj Wolny Chór jest zakazany w ojczystej Białorusi, a białoruskie pieśni uznano za ekstremistyczne. Chór jednak działa na przekór wszystkiemu, dając  przykład walki o swoje prawa, wolność i demokrację.

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Pręgierz

Rynek 29-41, 50-102 Wrocław

Komentarze