Spacery śladami Różewicza

Śladami Tadeusza Różewicza. Cykl 3 spacerów

Pierwszy spacer 16.10 (sobota) – rozpocznie się spotkaniem pod wejściem do katedry św Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Kolejne 2 spacery 23 i 30.10 (soboty) – będą się rozpoczynały  pod wejściem do Muzeum Pana Tadeusza.

Trzy spacery śladami Tadeusza Różewicza, który we Wrocławiu mieszkał od końca lat 60-tych do 2014 roku. W liście do zaprzyjaźnionego literaturoznawcy prof. Ryszarda Przybylskiego poeta pisał, że woli chodzić do zoo niż do kawiarni SPATiF-u.  A więc i my ominiemy kawiarnie (poza jedną), za to obejrzymy ogród, wyspę, muzea, pomniki, teatr, uniwersytet, kościół i kamienice. W każdym z nich Tadeusz Różewicz przebywał, a o części z nich wspomniał w wierszach. Spacery inspirowane pamięcią miejsc Tadeusza Różewicza będą prowadzone przez dokumentalistów z wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza – Marię Marszałek i Marcina Szyjkę. Otwarte dla publiczności i pozwolą rozszerzać horyzonty twórczości poety i zbliżyć się w sposób realny do jego twórczości.

Spacery poprowadzą:

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował też w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” 2013-2015, obecnie zajmuje się m.in. zbiorami Tadeusza Różewicza. Współautor wystaw poświęconych twórczości poety. Współprowadzi cykle „Misja Polska: Misja Wrocław” i „Środy nad książką”, które organizowane są w Muzeum Pana Tadeusza od 2016 roku.

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza.

Terminy Śladami Tadeusza Różewicza. Cykl 3 spacerów

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze