City Docs w kinie DCF | Granice strachu - dlaczego boimy się migrantów?

Granice strachu – dlaczego boimy się migrantów?

W ramach cyklicznych pokazów „City Docs” drążymy najważniejsze problemy współczesnego świata, obalamy mity i szukamy rozwiązań. W styczniowym wydaniu cyklu porozmawiamy o migracjach, które stały się jednym z największych wyzwań współczesnego świata, a na wschodniej granicy Polski doprowadziły do kryzysu humanitarnego. Z zaproszonymi ekspertami porozmawiamy o miejscu uchodźców i migrantów w polskim społeczeństwie, o lęku przed przybyszami i wyzwaniach związanych z budowaniem wspólnoty ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych.

Pretekstem do dyskusji będzie film „Przeżyć" – animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy jest równocześnie intymną opowieścią o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia.

Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Partnerem cyklu jest Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Partnerem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Socjologiczne i Fundacja Go’n’Act

Komentarze