wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Rozrywka
  4. Widowisko plenerowe Orlęta Lwowskie – bohaterzy sprzed 100 lat

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne,  mieszczące się przy ulicy Pełczyńskiej 33 zaprasza w  dniu 14 listopada 2021 roku na Piknik  Wojskowy  z okazji Święta Niepodległości.

Od godziny 14.00-16.00 będzie można zwiedzać wnętrza rewitalizowanych schronów,  odbędzie się prezentacja  klas wojskowych  Lotniczych Zakładów Naukowych, będą militaria i pojazdy z  Muzeum BTR 40, repliki  broni, gry i zabawy rekreacyjne, strzelnica pneumatyczna ASG.

 Na zakończenie o godz.16:15 zapraszamy na kolejne widowisko , w tym roku poświęcone  Orlętom Lwowskim.

Celem  widowiska jest pokazanie roli, jaką w historii Polski była walka o zachowanie polskości Lwowa w 1918 i 1920 roku i późniejsze znaczenie tych walk dla współczesnej historii Polski. Widowisko trwa 45  minut i skupia się na scenkach rodzajowych i działaniach dynamicznych i związane jest  ze 100-leciem odzyskania Niepodległości.

Mianem „Orląt Lwowskich" określa się młodych mieszkańców, którzy wobec braku we Lwowie regularnych polskich oddziałów wojskowych  w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich i latem 1920 roku z Armią Czerwoną. Niestety ich walka i przelana krew – po 25 latach  okazała się daremną bo 2 sierpnia 1945 r. konferencja poczdamska przekazała Lwów z okolicami Ukraińcom. Do dolnośląskiego regionu zaczęła napływać ludność wysiedlona z Kresów – w tym ze Lwowa. Większość z nich zatrzymała się na stałe we Wrocławiu.

Do dziś mieszka na Dolnym Śląsku duża grupa przesiedleńców, ich dzieci i wnuki. Każde działania związane ze Lwowem są we Wrocławiu entuzjastycznie przyjmowane. Również kultywowane są tu tradycje kulturalne i społeczne tamtych terenów. 

Widowisko pozwoli przypomnieć tragiczną historię „Orląt" ale również przekazuje pozytywne elementy kultury Lwowa. bo w ciągu swej 600-letniej historii wielokrotnie znajdował się on w granicach różnych państw. Zgodnie egzystowali tu Polacy, Ukraińcy, Czesi, Niemcy i Żydzi. Ten konglomerat obyczajowy i językowy znajduje odbicie w wielu piosenkach, które tam powstały. 

Miejsce

Zobacz także