„7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” zobacz z dziećmi

„7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” zobacz z dziećmi

Otwarta w Ratuszu wystawa „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” to świetna okazja, by pokazać dzieciom najciekawsze i najwspanialsze zabytki i obiekty naszego regionu. Dzieci nie będą się nudzić – organizatorzy przygotowali dla nich atrakcje, dzięki którym zapamiętają wyjątkowe zdarzenia z historii Dolnego Śląska.

Tytułowe „siedem cudów” to siedem obszarów kultury – krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia i spotkanie – które stały się przyczynkiem do zaprezentowania najcenniejszych zabytków regionu.

  • Księga henrykowska, czyli żarna

Jak zachęcić dzieci, by zainteresowały się Księgą henrykowską? Jak ożywić zapisane w niej pierwsze polskie zdanie? Nic prostszego – dzieci mają do dyspozycji żarna. Będą mogły nimi poruszyć i przekonać się co znaczy słynne „ ia pobrusza”.

  • Sztuka, czyli zbuduj ołtarz

Najlepiej poznawać sztukę studiując dzieła wybitnych mistrzów, ale jak przekonać do tego dzieci? Twórcy wystawy przygotowali dla najmłodszych nietypową układankę. Podzielili na fragmenty poliptyk „Zwiastowania z jednorożcem”. Trzeba z nich ułożyć cały ołtarz, a potem poszukać jednorożca. Można też zobaczyć scenę, na której mały Jezus uczy się chodzić.

  • Zostań naukowcem i wydaj swoją gazetę

W części poświęconej nauce można oglądać pierwsze w Europie naukowe czasopismo „Miscellanea Curiosa Medico-Physica Academiae Naturae Curiosorum sive Ephemerides Germanicae”, które swoją redakcję miało we Wrocławiu. Nie musimy wymagać od dziecka, by zapamiętało tę skomplikowaną nazwę, ale niech skojarzy fakt, że Wrocław był pierwszy w tej dziedzinie i niech samo wydrukuje sobie własną naukową gazetę i przeczyta z uwagą wiadomości w niej zawarte. W tej sekcji na dzieci czekają papier, tusz, specjalne ramki i stemple, za pomocą których skomponują swoje wydawnictwo.

  • Kodeks lubiński – ożyw bohaterów średniowiecznego komiksu

Historia nie musi być nudna, zwłaszcza jeśli chodzi o historię życia najsłynniejszej dolnośląskiej świętej – św. Jadwigi. Kodeks, który opowiada o jej życiu ufundował w XIV wieku jej prapraprawnuk książę Brzegu Ludwik I. Chciał uczcić jej pamięć i przypomnieć o kulcie świętej. I choć oryginalny dokument znajduje się dziś w J. Paul Getty Museum w Malibu to na wrocławskiej wystawie możemy z bliska obejrzeć przepiękne miniatury przedstawiające sceny z życia św. Jadwigi. Średniowieczny komiks dzieci mogą ożywić poruszając różnymi pokrętłami i wajchami. W górę powędrują cegły na budowie, konie będą potrząsać głowami, a postacie rękami.

  • Pozdrowienia z Wrocławia

Na jednej ze ścian wyeksponowano karty pocztowe przedstawiające wrocławskie i dolnośląskie krajobrazy oraz słynne zabytki. Każda karta na rewersie ma mapkę, na której zaznaczono miejsce pochodzenia lub lokalizację przedstawionego na awersie obiektu. Kartki można sobie wziąć, albo napisać na nich pozdrowienia lub uwagi do organizatorów wystawy i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie.

  • Hala jak ta lala

Max Berg, sławny architekt, któremu Wrocław zawdzięcza Halę Stulecia, nie przypuszczał, że model jego najsłynniejszego dzieła będzie można wydrukować na drukarce 3D albo ułożyć z klocków. Dzieciaki będą miały okazję poznać budowlę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z bliska.

  • Spotkania

Na deser zabawa dla uważnych odwiedzających – dopasuj ilustracje przedstawiające pokazywane na wystawie zabytki. Jeśli zrobisz to poprawnie rozbłysną, jeśli się pomylisz masz kolejną szansę.

 

Dla dzieci będzie też w ratuszu przygotowana sala zabaw, w której będą mogły jeszcze lepiej poznać prezentowane na wystawie obiekty i historyczne wydarzenia. Organizatorzy zadbali też, by odwiedzające wystawę rodziny z dziećmi mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanej ścieżki. Rodzice zaopatrzeni w specjalną kartę będą mogli być animatorami dla swoich dzieci – razem z nimi rozwiązywać zagadki i łamigłówki, odkrywać tajemnice. Sala zabaw i karta do rodzinnego zwiedzania będą dostępne po feriach.

Wystawa 7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska, organizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Można ją oglądać od 4 lutego do 14 maja w Sali Mieszczańskiej wrocławskiego Starego Ratusza.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Stary Ratusz we Wrocławiu

Rynek Ratusz, 50-116 Wrocław

Komentarze