wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Edukacja i rozwój
  4. Zaproszenie na odsłonięcie pomnika na terenie byłego niemieckiego obozu Burgweide

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Kamil Dworaczek zapraszają na uroczyste ponowne odsłonięcie istniejącego od 1968 roku pomnika ofiar obozu pracy przymusowej, przeniesionego na teren dawnego niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy, gdzie powstanie skwer upamiętniający ofiary obozu Burgweide. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek 11 września o godz. 12.00 przy ulicy Sołtysowickiej (za Miejską Biblioteką Publiczną nr 19).

Idea upamiętnienia ofiar pracy przymusowej w czasie II wojny światowej zrodziła się w pierwszych powojennych latach w kręgu byłych polskich robotników przymusowych zamieszkałych m.in. w Sołtysowicach, które włączono do Wrocławia w 1951 roku. Po latach starań, 11 września 1968 roku, u zbiegu alei Poprzecznej i Kanonierskiej odsłonięto pomnik w formie głazu, który został ufundowany przez pracowników pobliskiej cukrowni (obecnie nieistniejącej). Ten granitowy kamień był pierwszym w powojennym Wrocławiu miejscem upamiętnienia robotników przymusowych w Breslau.

Dokładnie po 55 latach, 11 września 2023 roku, pomnik zostanie uroczyście ponownie odsłonięty w nowej lokalizacji. Na terenie poobozowym stanął 16 sierpnia 2023 roku. Ustawiono go w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś znajdował się jeden z baraków mieszkalnych, i jednocześnie nieopodal cmentarza, na którym w czasie walk o Festung Breslau chowano zmarłych robotników, ekshumowanych pod koniec lat 40. XX wieku.

Przenosząc pomnik, nie tylko spełniono życzenie środowiska byłych polskich robotników przymusowych, ale również zainicjowano utworzenie nowej przestrzeni – skweru ofiar obozu Burgweide, wytyczonego w miejscu spotkania polskich robotników przymusowych z pierwszym powojennym prezydentem miasta.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także