Narciarski weekend na stokach: Karkonosze i Izery, Kotlina Kłodzka, Góry Sowie, Czechy

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej odwiedzanych ośrodków narciarskich w regionie. Do wszystkich z Wrocławia dojedziecie w mniej niż 2,5 godziny, a na miejscu skorzystacie nie tylko z wypożyczalni sprzętu, ale także ze szkółek narciarskich czy punktów gastronomicznych.

  • Narciarz

    Warunki narciarskie na Dolnym Śląsku.


Karkonosze i Izery

Karpacz Ski Arena

Lekki mróz i opady śniegu – takie są prognozy na weekend. Jednak mocny wiatr wciąż uniemożliwia otwarcie nartostrad: z Kopy, Grosika, Złotówki i Jana.

Na tych dośnieżanych pokrywa śniegu jest gruba a warunki narciarskie - bardzo dobre. Czynna jest 4-osobowa kanapa Zbyszek i 2-osobowa Liczykrupa, poma Euro oraz wyciąg taśmowy Kubuś.

Otwarte nartostrady to Liczykrupa (900 m) oraz Euro (700 m).

SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie

Otwarta jest czerwona nartostrada Śnieżynka i niebieska Puchatek. W weekend na Puchatku jest możliwość poszusowania przy sztucznym świetle, od 18.00 do 22.00. Działa już kolej Karkonosz Ekspress, którą bezpośrednio można wjechać na Halę Szrenicką.

Na trasach w górnej części zalega 40 cm śniegu.

Ski&Sun w Świeradowie

Dwuipółkilometrowa nartostrada jest porządnie dośnieżona, bo pokrywa śniegu przy górnej stacji sięga 150 cm. Kolej gondolowa kręci codziennie od 9.00 do 16.00. Jazdy wieczorne również codziennie od 18.00 do 22.00. Tor saneczkowy, tzw. rollercoaster, czynny od 10.00 do 16.00.

Czarnów Ski

Stacja w okolicy Kamiennej Góry uruchomiła dwie z trzech nartostrad. Na trasie Alpejskiej o długości 800 metrów (800 m) zalega do 120 cm śniegu, na łatwej trasie Widokowej (700 m) – do 70 cm.

Wyciągi kręcą od 9.00 do 21.00.

LubawSki Stok Narciarski

Ten ośrodek nie ma sztucznego dośnieżania, więc do solidnych opadów śniegu będzie on nieczynny.

Kotlina Kłodzka

Czarna Góra Resort

W tym jednym z największych dolnośląskich ośrodków narciarskich pokrywa śniegu to 70 cm na górze i ok 40 przy dolnych stacjach.

Działa 7 z 9 wyciągów, w tym te najważniejsze: kolej Luxtorpeda, Żmija, Efka i Biba i 17 z 20 tras, bo pokrywa śniegu na nich to ok. 60 cm. Działa również lodowisko ICE ARENA CZARNA GÓRA, nowa atrakcja w ośrodku (800 metrów kwadratowych tafli lodu). Wypożyczenie łyżew jest wliczone w cenę wstępu.

Zamknięte są trasy E i F przy talerzyku Proca oraz jedna dojazdowa.

Działa snow park i morsowisko a od piątku do niedzieli w dwóch strefach apres-ski (przy karczmie Czarna Góra i przy Czarnej Perle) do 21.00 zabawę będą umilać DJ Stachou, DJ Orlov, DJ Daso i DJ QIU.

Zieleniec Sport Arena

Niewielki mróz i opady śniegu prognozowane są na weekend. W Zieleńcu pokrywa śnieżna sięga od 45 do 80 cm grubości umożliwiła uruchomienie wszystkich 31 wyciągów i 46 (z 48) tras narciarskich.  Większość kręci do godz. 21.00, bo w Zieleńcu łatwiej znaleźć trasę oświetloną niż nieoświetloną.

W sobotę zaplanowano II edycję zawodów o Dziecięcy Puchar Orlicy. Można zapisać się przez formularz na stronie Zapisy online - Dziecięcy Puchar Orlicy (zieleniec.pl) lub w dniu zawodów od 9.30 do 11.00 w sekretariacie zawodów, w budynku Vital & SPA Resort Szarotka.

Stacja Narciarska Kamienica

Kręci kolej linowa Bolek, obsługująca 400 metrową trasę w Bolesławowie, jazda na nartach możliwa do 21.00, pokrywa śniegu to ok 30 cm. Na karnet można szusować również w pobliskiej SN Lądek.

Stacja Narciarska Lądek

Działa wyciąg kanapowy, sztucznie naśnieżana trasa narciarska czynna jest do 21.00. Na karnet można szusować również w pobliskiej SN Kamienica.

Góry Sowie

KWN Górnik Rzeczka – Sokolec

Działają wyciągi 1 i 2 w Rzeczce i na Przełęczy Sokolej. Na sobotę przewidywane zachmurzenie z temperaturą w dzień ok 0 - 2 stopnie C.

Jugów Sport Park

Otwarcie sezonu na stoku Rymarz zaplanowano na koniec miesiąca. Na Przełęczy Jugowskiej przy Barze Górskim Jugówka funkcjonuje nowo otwarta wypożyczalnia nart biegowych i serwis narciarski.

Czechy

Szpindlerowy Młyn

W ośrodku pokrywa śnieżna to ok. 55 cm, działa 11 z 16 wyciągów, otwartych jest 15 z 20 tras. Zamknięta jest czarna FISowska nartostrada oraz czerwona 4a na masywie Święty Piotr. Na masywie Medvedin wszystkie trasy są otwarte.

Szczegółowe zasady kupowania karnetów i korzystania z tras w związku z covid-19 (skiareal.cz)

Harrachov

Szusować można po 5 z 7 tamtejszych nartostrad (zamknięta jest trasa czarna i czerwona 1), choć pokrywa śnieżna jest skromna, to zaledwie 25 cm. Działają obydwie koleje kanapowe. W weekend ma padać śnieg a maksymalna temperatura to -3 stopnie C

Rokitnice nad Izerą

W tym jednym z najlepszych czeskich ośrodków narciarskich działa 7 z 11 wyciągów, otwarte jest 9 z 17 km tras, prawie wszystkie to łatwe nartostrady. Działa kolej kanapowa na Łysą Górę w kompleksie Horni Domky ale 2,5-kilometrowa czerwona FISowska nartostrada jest zamknięta.

Jested w Libercu

Śniegu w ośrodku jak na lekarstwo b tylko 16 cm, działają tu tylko dwie czerwone dośnieżane trasy: Liberecka (1,5 km) i Nova Skalka (1,5 km).  Nocne jazdy możliwe są od 18.00 do 21.00. W sobotę i niedzielę ma padać śnieg a temperatura w dzień to -3 – 4 stopnie C.

Cerna Hora (Jańskie Łaźnie) – Pec pod Śnieżką

W Jańskich Łaźniach jest do 70 cm śniegu i ponad 16 km otwartych nartostrad (18 km), działają wszystkie trzy koleje linowe i 8 orczyków (z 12 wyciągów ogółem). W sobotę ma być jeszcze dość mroźna (-3 stopnie C) ale w niedzielę temperatura może dojść do ok. 2 stopni powyżej zera.

W Pecu śniegu trochę więcej, bo do 80 cm i można poszusować również na 10 km z 14 km tras. Otwarta jest bardzo lubiana przez dobrze jeżdżących narciarzy nartostrada z Hnedego Vrchu. Działa 12 z 15 wyciągów. Dopiero po niedzieli temperatury w ośrodku mają być minimalnie dodatnie.

Zarówno w Pecu jak i w Jańskich Łaźniach można szusować na dwóch stokach przy sztucznym świetle do 21.00.

Uwaga: zasady podróży krótkoterminowych do Czech, czyli takich do 24 godzin, są takie same dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców i osób niezaszczepionych. Jednak ci ostatni nie kupią karnetów narciarskich, nie wejdą do restauracji ani nie przenocują w hotelu lub pensjonacie.

Czytaj więcej: Od 27 grudnia zaostrzenie zasad dotyczących wjazdu na teren CzechZgłoś uwagę