Feministyczny sojusz Polek i Ukrainek – od 20 sierpnia we Wrocławiu

Obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy zainuaugurują we Wrocławiu kobiety – drugą edycją Festiwalu Feminatywa Polsko-Ukraińska. Już 20 sierpnia br. o godz. 18.00 odbędzie się panel otwierający ten festiwal pt. „Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej”. Spotkania i prezentacje potrwają do 1 października. 


Feminatywa Polsko-Ukraińska jest młodą inicjatywą – narodziła się w 2020 r., by stać się kobiecą przestrzenią dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich. Główną motywacją powołania Feminatywy było otwarcie hermetycznego środowiska i poszerzenie dyskursu o punkt widzenia Polek i Ukrainek. W Europie Wschodniej bowiem fakt, że kobiety nie chcą, by lekceważąco lub protekcjonalnie traktować ich doświadczenie i spojrzenie na świat, to ciągle myślenie „rewolucyjne”.

Festiwal Feminatywa jest skupiony w dużej części wokół literatury, ale nie tylko. Konflikty zbrojne, prawa człowieka, władza, aktywizm, macierzyństwo, wykluczenie, „inność”, Kościół i polityka – i takimi problemami będą zajmowały się uczestniczki tegorocznej edycji wydarzenia. 

Feminatywa Polsko-Ukraińska 2021

Feminatywa Polsko-Ukraińska 2021

Wykład
Termin od 20 sierpnia 2021 do 1 października 2021

Miejsce Concordia Design - Wyspa Słodowa 7

Zobacz

Femitywa to również inicjatywa międzypokoleniowa. Młodsze Polki i Ukrainki chcą zabierać głos w rozmowach o literaturze, polityce, sztuce, aktywizmie, poszukując jednocześnie autorytetów wśród kobiet z generacji, która musiała wywalczyć swoją przestrzeń pośród naukowej i kulturalnej „męskiej” nomenklatury.

Na wszystkie panele wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularze zgłoszeniowe.

Druga edycja festiwalu odbywa się w roku szczególnym – 30-lecia przyjęcia przez Ukrainę deklaracji niepodległości. Wrocławska odsłona zacznie się 20 sierpnia br. na tarasie Concordii na Wyspie Słodowej, Lwów, Kijów, Warszawa oraz cała Polska i Ukraina będą z towarzyszyły wydarzeniu wirtualnie.

Transmisje:

Czytaj: SkovorodaFest 2021 na 30-lecie niepodległości Ukrainy [PROGRAM]Zgłoś uwagę