Wrocław Extra

Pomysł na weekend: SIECHNICE. Zobacz, jak nowoczesność łączy się z historią

fot. UM Siechnice

Nowoczesny ratusz, wieża widokowa, wyjątkowe zabytki i popularne kąpielisko. Siechnice, jedno z najmłodszych miast w Polsce, świętuje w tym roku ćwierćwiecze nadania praw miejskich. Można tu podziwiać zarówno zabytkową, jak i nowoczesną architekturę, ale gmina przyciąga też amatorów wędrówek i wycieczek rowerowych.

Redakcja www.wroclaw.pl | 19 czerwca 2022

Siechnice cieszą się prawami miejskimi od 1997 roku, jednak rozpoczęcie budowy ratusza i centrum miasta przygotowywano ponad 10 lat. Urząd Miejski działa w nowej siedzibie od połowy 2012 roku.

Ratusz na miarę XXI wieku

Ratusz w Siechnicach od momentu powstania zyskał uznanie w oczach fachowców. Budynek otrzymał wyróżnienie w polskiej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego „Brick Award” oraz II nagrodę w konkursie „Przyjazna przestrzeń publiczna”.

W 2017 roku przyszły kolejne nagrody: zwycięstwo w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności” w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Ratusz i plac miejski w Siechnicach doceniono za najlepiej zaprojektowaną pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych przestrzeń publiczną w Polsce. Natomiast w konkursie „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce” plac miejski w Siechnicach uznano za najlepszą nowo wykreowaną miejską przestrzeń publiczną w Polsce.

Urząd Gminy Siechnice

O ratuszu rozpisywały się branżowe czasopisma architektoniczne. Miesięcznik „Architektura” pisał, że za sprawą nowego centrum: „przemysłowe osiedle zmieniło się w nowoczesne miasteczko”.Taka seria rekomendacji powinna dostatecznie rozbudzić ciekawość i chęć obejrzenia siechnickiego ratusza i rynku na własne oczy.

Sanktuarium w Świętej Katarzynie

Także miłośnicy historii nie powinni być zawiedzeni z wizyty w gminie Siechnice. Z miastem sąsiaduje miejscowość Święta Katarzyna, w której znajduje się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej pełniący funkcję sanktuarium maryjnego. Pierwsza świątynia w tym miejscu jest wymieniana już w XIII-wiecznych kronikach. Po pożarze w XVIII w. była odbudowana, ale wnętrzu nadano barokową formę. Zabytkowy kościół został zniszczony pod koniec II wojny. Po 1945 r. opiekę nad sanktuarium objęli przesiedleńcy z Kresów, którzy ją odbudowali oraz umieścili tu kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wart obejrzenia jest także modernistyczny klasztor Zgromadzenia Sióstr Pasterek. To rozległy kompleks klasztorno-szpitalny, w którym dziś funkcjonuje dom opieki nad osobami starszymi.

Wieża widokowa

Wieża w Kotowicach to jeden z ciekawszych obiektów turystycznych w gminie Siechnice, popularny zwłaszcza wśród amatorów wędrówek i wycieczek rowerowych po okolicach Wrocławia (to zaledwie 15 km od granic miasta). Konstrukcja stoi w Kotowicach, w przysiółku Utrata tuż nad brzegiem Odry. Ma 40 metrów wysokości i trzy tarasy widokowe.

Wieża widokowa w Kotowicach

Ze szczytu widać nie tylko ciekawą panoramę gminy Siechnice i terenów przyrodniczych Natura 2000 – rzadkich pod względem przyrodniczym w skali Polski i Europy. Przy dobrej pogodzie z wieży podziwiać można panoramę Wrocławia, Oławy i Oleśnicy oraz Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i zarys Sudetów. Najłatwiej na miejsce dojechać rowerem.

W 2016 r. władze gminy zakończyły realizację projektu „ODRA VELO – system turystyki aktywnej w gminie Siechnice wraz z budową stadionu w Siechnicach”, współfinansowanego przez Unię Europejską. W jego ramach m.in. wybudowano punkty informacji turystycznej w miejscowościach Trestno i Mokry Dwór, powstały ścieżki edukacji ekologicznej oraz turystyczno-kulturowe dotyczące gminy Siechnice, wyznaczono i oznakowano żółty szlak rowerowy z Wrocławia przez Siechnice aż do wieży w Kotowicach.

„Błękitna Laguna”

Atrakcją nie tylko dla mieszkańców Siechnic jest kąpielisko „Błękitna Laguna”. Latem możemy cieszyć się piaszczystą plażą strzeżoną przez ratowników.

Błękitna Laguna w Siechnicach

Na miejscu są pomosty, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych oraz boiska do siatkówki plażowej, a także strefy do grillowania. Na terenie Błękitnej Laguny działa sezonowo punkt gastronomiczny.

Kąpielisko Błękitna Laguna w Siechnicach

Kąpielisko Błękitna Laguna w Siechnicach

Termin od 9 czerwca 2022 23:00 do 31 sierpnia 2022 22:59

Miejsce poza Wrocławiem

Zobacz

Jak dojechać?

Siechnice przylegają do Wrocławia od wschodu. Wystarczy wyjechać z miasta w kierunku Oławy i minąć maleńkie Radwanice. Przejazd autem zajmuje ok. 20 minut, a pociągiem z dworca Wrocław Główny 12 minut.

Fot. UM Siechnice