wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:38

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Gmina Walim: Malownicza kraina na każdą porę roku
Kliknij, aby powiększyć
Kładka nad jeziorem Bystrzyckim UG Walim
Kładka nad jeziorem Bystrzyckim

W sercu Sudetów, na styku masywów Gór Sowich i Czarnych leży malownicza gmina Walim. Dzięki krajobrazom, górskiemu klimatowi, rozległym lasom oraz różnorodnym atrakcjom turystycznym idealnie nadaje się na wypoczynek o każdej porze roku.

Reklama

Jeszcze do niedawna gmina była ośrodkiem przemysłowo-rolniczym, dziś wykorzystuje swoje naturalne walory przyrodnicze, historyczne i krajobrazowe do rozwoju turystyki.

Zamek Grodno na górze Choina

Średniowieczny zamek Grodno to żelazny punkt wycieczek odwiedzających gminę Walim. Siedmiuset letnia warownia pochodzi z czasów Piastów Śląskich. Od pół wieku niemym świadkiem wydarzeń w zamku Grodno jest lipa szerokolistna, która rośnie przy wejściu. W ocalałej części budowli do obejrzenia są: sala tortur, loch głodowy ze szczątkami księżniczki Małgorzaty, sala myśliwska, Studnia Życzeń oraz sala multimedialna, której wyposażenie umożliwia wirtualny spacer po okolicy zamku Grodno.

Od 2008 roku właścicielem zamku jest Gmina Walim, która systematycznie zabezpiecza jego konstrukcje i poprawia stan techniczny budowli.

Zamek Grodno, fot. UG Walim

Zamek Grodno, fot. UG Walim

W dawnych zamkowych wnętrzach powstało Centrum Bioedukacji Multimedialnej. Wykorzystując nowoczesne technologie, jeszcze pełniej można poznać dzieje warowni, a nawet zobaczyć Białą Damę, w tej wersji przywoływaną w technice hologramu. Prezentacje dotyczą także miejscowych siedlisk nietoperzy oraz fauny i flory Gór Sowich.

Sztolnie Walimskie w kompleksie „RIESE”

Aby poznać atrakcje okolic Walimia, nie trzeba się tylko wspinać. Można także zejść pod ziemię i poznać Sztolnie Walimskie.

System korytarzy, tuneli i szybów to element kompleksu „RIESE” budowanego w okresie II wojny przez nazistów rękoma więźniów, robotników przymusowych i jeńców. Tysiące z nich zginęło w trakcie robót. Przeznaczenie nieukończonego obiektu nie zostało do ostatecznie wyjaśnione.

Sztolnia w kompleksie RIESE

Sztolnia w kompleksie RIESE, fot. UG Walim

Dzisiaj w Sztolniach Walimskich turystom udostępniane są trzy sztolnie oraz system łączących je wyrobisk wykutych w skałach wzniesienia Ostra, pomiędzy Walimiem a wsią Rzeczka. Ich długość to w sumie około 450 m.

W podziemiach prezentowane są eksponaty z okresu budowy „RIESE”, m.in.  makiety rakiet V1 i V2, grafiki jednego z więźniów – Węgra Imre Holló. Sztolnie są także siedliskiem dla nietoperzy.

Odpocznij nad Jeziorem Bystrzyckim

Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad wodą powinny wybrać się nad Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim. Sztuczny zbiornik powstał ponad sto lat temu na Bystrzycy, aby chronić pobliskie miejscowości przed powodziami. 44-metrowa kamienna zapora spiętrzającą wodę ma dzisiaj status zabytku techniki.

Jezioro jest długie na trzy kilometry i szerokie na trzysta metrów. Nad wodą znajdziemy hoteliki i pensjonaty, restauracje, plażę i wypożyczalnie sprzętu wodnego. 

Ozdobą okolicy jest wisząca kładka, która łączy brzegi zbiornika. Oświetlona, multimedialna konstrukcja (z ławek na kładce słuchać odgłosy ptaków) robi duże wrażenie zwłaszcza po zmroku.

Natomiast w nowoczesnym budynku w pobliżu jeziora działa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. To miejsce, w którym można poznać historię budowy tamy na Bystrzycy, w akwariach zobaczy rośliny i zwierzęta żyjące w jeziorze, w centrum prowadzone są także lekcje i warsztaty dotyczące ekologii. To także doskonały punkt startu na wyprawę w góry.

Narciarze, rowerzyści i rajdowcy

W gminie Walim przez cały rok utrzymują się warunki sprzyjające osobom uprawiającym sport. Zimą w miejscowości Rzeczka działa kilka wyciągów narciarskich, długość stoków wynosi od 600 do 900 metrów.

Od wiosny do późnej jesieni na górskich szlakach spotkać można nie tylko piechurów, ale i rowerzystów. Z myślą o tych drugich na terenie gminy wybudowano ok. 70 km górskich tras rowerowych, które są elementem Strefy MTB Sudety. Są doskonale przygotowane i różnorodne pod względem długości i skali trudności. Dla miłośników jazdy ekstremalnej jest trasa do jazdy rowerem górskim, a na niej ponad 20 różnego rodzaju zbudowanych elementów technicznych – od łatwych do wyjątkowo trudnych, z najdłuższym ROCK GARDENEM w Polsce.

Gmina Walim to gospodarz wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Do tych najsławniejszych należy rajd samochodowy, podczas których samochody ścigają się na słynnej „walimskiej patelni”. To także doskonała okazja na wizytę w malowniczej okolicy.

Jak dojechać?

Z Wrocławia do Walimia jest około 75 km. Najlepszy dojazd jest drogą krajową nr 35. Z Wrocławiu należy się kierować na Świdnicę, a potem na Bystrzycę Górną i Zagórze Śląskie. Dojazd zajmuje około półtorej godziny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl