wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Europejska Stolica Kultury 2016. Program
Kliknij, aby powiększyć
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 archiwum www.wroclaw.pl
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

8 lat przygotowań, a teraz przed nami 400 projektów, 1000 wydarzeń kulturalnych, 8 kuratorów ustalających program różnych dziedzin kultury, tysiące ludzi, którzy angażują swój czas. A wszystko po to, by jak najlepiej wypromować Europejską Stolicę Kultury 2016, czyli Wrocław.

Reklama

Kiedy w 2008 roku zadecydowano, by wziąć udział w konkursie na ESK 2016 poprzeczka od samego początku postawiona była wysoko, a aplikacja Wrocławia „Przestrzenie dla piękna” w 2011 roku okazała się najlepszą ze wszystkich i wygrała (drugim miastem z tytułem ESK zostało hiszpańskie San Sebastian).

Przeczytaj: Wrocław żegna ESK 2016. Zobacz wystawy otwarte w styczniu 2017

- W moim przekonaniu to może być najważniejszy rok w powojennej historii Wrocławia. Chcemy i dążymy do tego, aby zwiększyć uczestnictwo w kulturze, liczymy na wzrost turystyki. Pragniemy, by Wrocław był bardzo otwartą metropolią wpisaną w mapę Europy i świata - mówił na ubiegłorocznej prezentacji programu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Dziś ESK 2016 ma wciąż Wizję („Metamorfozy kultury”), Misję („Przestrzenie dla piękna”) i Cel („Różnorodność”). Jak zrealizować cele?

Cztery sceny dla ESK 2016

Będzie Scena Wrocławia, Scena Dolnego Śląska, Scena ogólnopolska oraz Scena europejska i światowa. Wrocław pragnie stworzyć wspólne terytorium kulturalne, pozwalające na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i sieć współpracy międzynarodowej.

Scena Wrocławia służyć ma rozwijaniu dialogu miedzy miastem i mieszkańcami, ale też ułatwiać dostęp do kultury, a przede wszystkim zwiększyć uczestnictwo w kulturze mieszkańców miasta. Mają temu służyć m.in. projekty „mikroGRANTY”, „Wykluczeni”, czy infopunkt Barbara (u zbiegu Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej).

Czytaj: Wrocław gotowy na ESK 2016 Weekend Otwarcia

Scena Dolnego Śląska to ukłon w kierunku regionu, którego Wrocław jest najlepszym ambasadorem, a znaczące projekty to m.in. NieKongres Animatorów Kultury, SLOT ART Festival, Silesia Art_Biennale.

Scena ogólnopolska – świetna okazja do intensywnej debaty poświęconej kulturze, a projekty realizowane w tym zakresie to m.in. „Wrocław – Miasto/Laboratorium przyszłości”, wystawa „Eco Expanded City 2016”.

Jak dołączyć do Otwarcia ESK Wrocław 2016 [INFO]

Scena europejska i światowa. Warto zwrócić uwagę na rolę Wrocławia w kulturze Europy i świata. ESK to szansa pokazania wrocławianom różnorodności i bogactwa poprzez prezentację najciekawszych zjawisk, a na arenie międzynarodowej trzeba przedstawić wielowymiarowość i niezwykłość polskiej kultury.

8 kuratorów, 8 dziedzin sztuki

By zagwarantować jak najlepszą możliwość opowiedzenia o kulturze wyznaczono ośmiu kuratorów. Każdy z nich jest odpowiedzialny za inną dziedzinę. Zbigniew Maćków za architekturę, Roman Gutek za film, Irek Grin za literaturę, Agnieszka Franków-Żelazny za muzykę, Michał Bieniek za sztuki wizualne, Jarosław Fret za teatr, Chris Baldwin za performance, Ewa Michnik za operę.

Architektura

– Nadchodzi czas architektury. Powoli uczymy się prawidłowo używać miasta i stajemy się świadomymi oraz aktywnymi mieszkańcami – podkreśla Zbigniew Maćków. Na ESK 2016 planuje wystawy, cykl wykładów z wielkimi architektami. O szczegółach przeczytacie szerzej w 6 wystaw architektury ESK 2016 Wrocław.

Film

Roman Gutek planuje wiele wydarzeń (m.in. specjalne edycje festiwali T-Mobile Nowe Horyzonty i American Film Festival), a przy okazji sporo smaczków dla kinomanów. Będą np. Opery filmowe, czyli projekt, w którym zaprasza się wybitnych europejskich reżyserów filmowych do zrealizowania we Wrocławiu przedstawień operowych. Widowiska mają być interdyscyplinarne i nawiązujące m.in. do filmowych pierwowzorów, (takich jak „Zagubiona autostrada” Davida Lyncha). Drugi z projektów „Adapter – kino bez barier” to udostępnianie filmów osobom niewidomym i niesłyszącym. Częścią zamysłu jest choćby bezpłatny portal VOD dla osób niewidomych i niesłyszących – pierwsze na świecie kino w sieci stworzone dla tego typu odbiorców. Trzeci to Europejskie Nagrody Filmowe (już 10 grudnia 2016 roku). Oprócz gali wręczenia statuetek będą otwarte koncerty, prezentacje nominowanych filmów oraz laureatów poprzednich edycji.

Literatura i czytelnictwo

Wrocław będzie Światową Stolicą Książki Unesco 2016 (od kwietnia 2016 do kwietnia 2017) i w ramach tego tytułu zaplanowano wiele wydarzeń. Ale ponadto przekonamy się, że stolica Dolnego Śląska może być także Bibliopolis, miastem biblioteką. Przez cały rok 2016 kierowcy będą przyklejali na samochody fragmenty utworów poetyckich, wydrukowane na naklejkach magnetycznych. W ramach programu czytać będzie się wspólnie w domach i w przestrzeni publicznej. Spora atrakcja to Book Aid. Światowy hymn książki, jaki powstanie właśnie we Wrocławiu. Tekstem hymnu będzie wiersz Tadeusza Różewicza, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Muzyka zostanie skomponowana w drodze otwartego konkursu dla muzyków i kompozytorów z Wrocławia i Dolnego Śląska. Powstaje także Wrocławska Książka Kucharska.

Muzyka

Projekt Singing Europe będzie miał swoją kolejną odsłonę.

Singing Europe 2016

Singing Europe 2016

Koncert / Dla wszystkich / ESK / W plenerze / Muzyka
Termin od 23 lipca 2016 do 6 sierpnia 2016

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

Tym razem z gwiazdami światowej opery, w tym sopranistką Aleksandrą Kurzak i tenorem Roberto Alagną (zobaczcie w Gwiazdy opery w 2016 roku we Wrocławiu). A ideą jest spotkanie kilkudziesięciu chórów Europy i prezentacja wspaniałych dzieł muzyki operowej, oratoryjnej i programów z doświadczonymi, uznanymi artystami. Światowy Dzień Jazzu (z gościem Urszulą Dudziak) wybrzmi w całym mieście od rana do późnej nocy, a zwłaszcza w Hali Stulecia z pergolą, Pawilonie Czterech Kopuł, Narodowym Forum Muzyki i Dzielnicy 4 Wyznań. Ponadto specjalne edycje wielu lubianych wrocławskich festiwali - m.in. Wratislavii Cantans, Thanks Jimi Festival, czy Gitara+ Festival. We Wrocławiu zagra też wybitny gitarzysta i były członek zespołu Pink Floyd David Gilmour (czytajcie w Bilety na Davida Gilmoura od stycznia). 

Opera

Ewa Michnik przygotowuje na 18 czerwca „Hiszpańską noc z Carmen – Zarzuelę Show”, czyli widowisko na Stadionie Wrocław w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i Ignacia Garcii, które obejrzy wiele tysięcy osób. Będą fragmenty muzyki z "Carmen" i wplecione w nie najpiękniejsze hiszpańskie zarzuele. Na scenie Stadionu Wrocław wystąpi 500-osobowy zespół artystów: orkiestry, baletu, chóru i solistów Opery Wrocławskiej, a także zespołów wokalnych i tanecznych z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Performance

Chris Baldwin przygotował od strony merytorycznej projekt "Mosty", który w czerwcu ubiegłego roku objął 27 mostów i kładek Wrocławia (pełną relację ze zdjęciami znajdziecie w 27 wrocławskich mostów. Projekt ESK 2016). Ale to zaledwie jeden z czterech zaplanowanych przez niego elementów tzw. Kwartetu Flow. Pozostałe części to „Przebudzenie” (czyli ceremonia inauguracji ESK 2016-zobaczcie 7 wydarzeń, które musisz zobaczyć w styczniowy weekend), „Flow” (o budowie, zniszczeniu i odbudowie Wrocławia) i „Niebo” (ceremonia zakończenia ESK 2016). To największe wydarzenia artystyczne roku opowiadające o historii Wrocławia i odkrywające go na nowo z perspektywy współczesnej Europy.

Sztuki wizualne

Wkrótce zobaczymy wystawę „Wrocławska Europa” prezentującą kulturową wielobarwność oraz rangę Wrocławia i Śląska sprzed kilku wieków. Przypomniana w niej zostanie twórczość jednego z najwybitniejszych artystów naszej części Europy – urodzonego we Wrocławiu i mieszkającego w nim czterdzieści lat Bartłomieja Strobla (przełom XVI i XVII wieku), ale i zaprezentuje się postać biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda (XVII wiek) panującej w Rzeczpospolitej dynastii Wazów. Zrealizowano już fenomenalny projekt „Wrocław – wejście od podwórza” to projekt, w ktorym nowe oblicze zyskają zaniedbane zakątki Wrocławia, przede wszystkim podwórka. Artyści, działając w danej przestrzeni współpracowali z mieszkańcami, by stworzyć artystyczny kompromis. W styczniu wystartowała wystawa słynnego rzeźbiarza Eduardo Chillidy.

Teatr

Olimpiada Teatralna (międzynarodowy festiwal teatralny, od 1993 roku prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata) tym razem we Wrocławiu, a gośćmi będą tacy mistrzowie jak Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Eugenio Barba, Peter Brook i Romeo Castellucci. Zaprezentują swoje spektakle, ale też koprodukcje z ESK 2016 i WRO 2016. Drugim ważnym projektem jest „Głos wykluczonych”, w ramach którego grupy wykluczonych społecznie pracują z profesjonalnymi artystami w tworzeniu spektakli teatralno-muzycznych. W każdym ze spektakli występują aktorzy bądź śpiewacy, a obok nich m.in. mieszkańcy domów spokojnej starości, więźniowie, osoby z zaburzeniami psychicznymi, mniejszości narodowe. 

ESK 2016 Wrocław Weekend Otwarcia: program

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl