Gwiazdy opery w sierpniu w NFM

Wspólny występ światowej sławy solistów – wrocławskiej sopranistki Aleksandry Kurzak i francuskiego tenora Roberta Alagni będzie punktem kulminacyjnym projektu „Singing Europe”. Koncert z udziałem artystów 6 sierpnia poprowadzi Bassem Akiki, a obok operowych gwiazd w Narodowym Forum Muzyki zaśpiewają chórzyści z Polski i z Europy.

 • Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna

  Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna wystąpią we Wrocławiu w 2016 roku/fot. Facebook Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni

 • Singing Europe

  Koncert na Stadionie Wrocław będzie punktem kulminacyjnym projektu "Singing Europe"

 • Paul McCreesh

  Paul McCreesh zadyryguje w 2016 roku specjalnym koncertem na Stadionie Wrocław/fot. Tomasz Walków

 • Aleksandra Kurzak Rigoletto

  Aleksandra Kurzak jako Gilda w operze "Rigoletto" Verdiego na deskach Opery Wrocławskiej w 2007 roku/fot. Marek Grotowski

 • Aleksandra Kurzak

  Aleksandra Kurzak jako Zuzanna w "Weselu Figara" na scenie Opery Wrocławskiej w 2009 roku/fot. Marek Grotowski

 • Roberto Alagna

  Roberto Alagna na okładce swojego nowego albumu

 • Aleksandra Kurzak

  Aleksandra Kurzak na okładce swojego debiutanckiego albumu "Gioia" nagranego dla wytwórni Decca


Aleksandra Kurzak wraca do Wrocławia

Znakomita sopranistka występuje w swoim rodzinnym mieście rzadko. Fani pamiętają każdy z koncertów i spektakli, choćby premiery Opery Wrocławskiej z jej udziałem – "Rigoletta" Verdiego z grudnia 2007 roku i "Wesele Figara" Mozarta ze stycznia 2009 roku. We wrześniu 2009 roku zaśpiewała także podczas plenerowego koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, pod batutą Paula McCreesha. Uszczęśliwiła melomanów dopiero we wrześniu 2015 roku, gdy w jeden weekend zaśpiewała dwa koncerty - jeden klasyczny w NFM, drugi - bardziej rozrywkowy w Hali Stulecia.

Aleksandra Kurzak (po prawej) ze swoją matką Jolantą Żmurko wspólnie zaśpiewały w "Weselu Figara" na scenie Opery Wrocławskiej w 2009 roku/fot. Marek Grotowski

Roberto Alagna po raz pierwszy we Wrocławiu

6 sierpnia w Narodowym Forum Muzyki gwiazda opery i angielski Maestro spotkają się ponownie podczas koncertu "Singing Europe". – Bardzo się cieszę, że mogę wrócić do Wrocławia – nie kryje zadowolenia artystka. Wspólnie z Aleksandrą Kurzak zaprezentuje się także jeden z najsłynniejszych tenorów na świecie Roberto Alagna, prywatnie mąż śpiewaczki i ojciec ich dwuletniej córeczki Malèny. – Nigdy jeszcze nie występowaliśmy razem we Wrocławiu, ponadto Roberto do niedawna w ogóle nie śpiewał w Polsce, choć świętował niedawno 30-lecie swojej kariery artystycznej – podkreśla Aleksandra Kurzak.

"Singing Europe"

Jakich utworów posłuchamy w Narodowym Forum Muzyki w sierpniu? – W programie znajdzie się przede wszystkim muzyka operowa – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki i pomysłodawca „Singing Europe”. Zabrzmią arie i duety z oper Charlesa Gounoda, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego oraz słynne sceny chóralne z dzieł mistrzów. – Organizatorzy chcieliby wykorzystać niezwykły potencjał wokalny chórów zaangażowanych w „Singing Europe”, więc pomyśleliśmy o utworach spełniających takie oczekiwania – zapowiada Aleksandra Kurzak.

Koncert na kilka tysięcy chórzystów

Program „Singing Europe” jest kolejnym, po „Śpiewającym Wrocławiu” i „Śpiewającej Polsce”, dedykowanym rozwojowi i promocji śpiewu. Został wpisany do zwycięskiej aplikacji ESK 2016 i okazał się jednym z największych atutów. Pierwsza edycja wystartowała w sierpniu 2014 roku. Paul McCreesh zadyrygował Requiem Giuseppe Verdiego, a partie chóralne zaśpiewały połączone zespoły akademickie z całej Polski. Oprócz dużego koncertu był też ten na wrocławskim Rynku, podczas którego chórzyści zaangażowali wrocławian i turystów we wspólne śpiewanie piosenek, m.in. z repertuaru zespołu Queen. W 2015 roku dołączyły europejskie chóry, zaś punktem kulminacyjnym „Singing Europe” był lipcowy koncert na Stadionie Wrocław z udziałem 1000 chórzystów. 

Chórzyści z całej Polski podczas sierpniowego koncertu "Singing Europe" w Katedrze św. Marii Magdaleny/fot. Bogusław Beszłej

Singing Europe 2016

Singing Europe 2016

Koncert / Dla wszystkich / ESK / W plenerze / Muzyka
Termin od 23 lipca 2016 do 6 sierpnia 2016

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz
Zgłoś uwagę