4. Zwolnieni z Teorii z Wrocławia. Uczniowie z V LO zaangażowali się w działania na rzecz seniorów
Na zdjęciu uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów w Powiatowym Klubie Seniora w Kątach Wrocławskich materiały organizatorów / FB

Akcję „Stop Starości Bez Radości” przeprowadzili w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Spotykali się z seniorami, uczyli jak radzić sobie w social mediach i w internecie, prowadzili zabawy, kalambury, rozmowy. Projekt się skończył, ale chęć do działania została. Dziesiątka uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu nie zamierza spoczywać na laurach.

– Zakończyliśmy projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Reorganizujemy teraz swoją pracę. Chcielibyśmy działać dalej, przede wszystkim organizować spotkania i wydarzenia w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma na takie działania pieniędzy – mówi Wiktoria Bijak, koordynatorka projektu.

Aby seniorzy nie byli samotni

Pomysł na międzypokoleniowe spotkania, zrodził się z jej prywatnych doświadczeń z własną babcią.

– Dom był zawsze pełny ludzi. Ale w pewnym momencie oni wszyscy zniknęli i została sama – wspomina Wiktoria. W podobnej sytuacji znajdują się tysiące seniorów. Jak podkreślają uczniowie, co trzeci Polak powyżej 74. roku życia, mieszka sam. Aż 33 proc. osób w wieku 60+, najbardziej w swojej starości obawia się samotności.

W ramach projektu, uczniowie odwiedzili kilka dolnośląskich Klubów Seniora. Wśród nich – Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich. W spotkaniu uczestniczyła m.in. pani Kamila Czmiel – prezeska stowarzyszenia Klub Seniora w Mietkowie i członkini klubu seniora w Kątach Wrocławskich.

Młodzież wspaniała. Mają bardzo fajne pomysły, potrafią swój wolny czas poświęcić nam, seniorom. Prowadzą warsztaty ruchowe, gry, zabawy, zajęcia muzyczne. Ja sama nauczyłam się dzięki nim obsługiwać komórkę. Nie wiedziałam, że są takie aplikacje. Szalenie uczynni, życzliwi. „A może w czymś pomóc?” „A może w czymś doradzić?” pytali. Same, same plusy. Oby więcej takich spotkań.
Kamila Czmiel, prezeska stowarzyszenia Klub Seniora w Mietkowie

Kilka dni temu uczestnicy projektu spotkali się także z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem. Pani Kamila pamięta go, jak był drużynowym w Kamionnej koło Kątów Wrocławskich. – Ja uczyłam w tej szkole, był w wieku moich córek. Cieszę się, że zostali docenieni. I powinno się powiedzieć o tym ich nauczycielom, że mają młodzież która tak angażuje się w projekty pozalekcyjne – dodaje Kamila Czmiel.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii organizowana jest od 2013 roku przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Młodzi ludzie w całym kraju przeprowadzili dzięki niej już 4598 projektów społecznych.