wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W upały pamiętajmy o zwierzętach

W upały pamiętajmy o zwierzętach

Latem upały dają się we znaki. Niektórzy zapominają, że czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury od nas, bo nie mają gruczołów potowych a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona.

Reklama

– Na przegrzanie czy na udar cieplny bardzo narażone są psy. Niestety takie sytuacje często kończą się śmiercią zwierzęcia – mówi Zofia Białoszewska, kier. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

Koty raczej lubią upały, ponieważ są to zwierzęta ciepłolubne. Ale nie będą się dobrze czuły zamknięte w domu, gdy za oknem będzie 30 st. C. Potrzebują ruchu i świeżego powietrza. Warto pamiętać, że koty wydalają śladowe ilości potu. Gruczoły odpowiadające za to mają na podeszwach łap oraz pod pachami. Pies natomiast oddaje nadmiar ciepła pyskiem, czyli po prostu zieje. Łatwiej się więc przegrzewa. Szczególnie na upały należy uważać w przypadku starszych psów gdyż często chorują na nadciśnienie i serce.

 – Jeżeli widzimy, że pies, po przebywaniu na słońcu jest osłabiony, słania się, szybko oddycha czy straci przytomność, należy jak najszybciej przenieść go w chłodne miejsce i udać się do weterynarza – zaznacza Zofia Białoszewska i dodaje, że na konsekwencje upałów szczególnie narażone są psy na łańcuchach: – Niestety na wsiach pies przykuty do budy łańcuchem wciąż nie jest wyjątkiem. Metal może się niebezpiecznie rozgrzać, więc niezbędne są skórzane obroże.

Czytaj także: Upały we Wrocławiu - poradnik

Co zrobić, by czworonożny pupil przetrwał upały?

Przede wszystkim należy dbać, by miał świeża wodę i nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał. Możemy pomóc zwierzętom wystawiając chłodną wodę na podwórku. Skorzystają z niej bezdomne koty, czy psy, ale też i ptaki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama