Uwaga! Upały we Wrocławiu [PORADNIK]

Upalnie zapowiadają się najbliższe dni we Wrocławiu. Na podstawie danych danych IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego informuje mieszkańców Wrocławia o fali upałów jaka nadciąga do miasta. W naszym poradniku podpowiadamy co zrobić, by tropikalne temperatury nie zaszkodziły zdrowiu, jakie są obowiązki pracodawcy, jak stosować klimatyzację oraz jak pomóc zwierzętom. Przypominany o miejskiej kampanii „Kubek zimnej wody” i wyjaśniamy, czy za publiczne roznegliżowanie można dostać mandat.

 • upal-wroclaw

  Wrocław z tropikalnymi temperaturami, fot. Jarek Ratajczak

 • wroclaw-upaly

  Tropikalne upały we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak


Maksymalne temperatury prognozowane przez Biuro Prognoz IMGW mają wynosić od 29 do 35 stopni powyżej zera. Ostrzeżenie 2 stopnia obowiązuje od niedzieli 30 lipca (od godz. 13.00) do czwartku, 3 sierpnia (godz. 18.00).

Prognozowana temperatur maksymalna dla poszczególnych dni:

 • niedziela od 29°C do 32°C,  
 • poniedziałek od 28°C do 31°C, 
 • wtorek od 32°C do 35°C, 
 • środę i czwartek od 28°C do 31°C,
 • temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.

Dużo zasłabnięć - trzeba więcej pić wody

Lekarze radzą, aby wtedy, gdy jest najgoręcej, między godzinami 11 a 16, osoby, które nie muszą, nie wychodziły z domów. Najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci, fot. Jarek Ratajczak

– Przy upałach nawet pół godziny na silnym słońcu może wystarczyć, by u dzieci doszło do poparzenia skóry. Wskazane są kremy z wysokim UV. Należy pamiętać przede wszystkim o nakryciu głowy – podkreśla Szymon Czyżewski, kier. dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu i dodaje, że w upalne dni warto przypominać rodzicom aby nie zostawali swoich dzieci w samochodach.

W upały trzeba pić przynajmniej 2,5 litra wody. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie organizmu jest picie czystej, niegazowanej wody mineralnej.

Aura zwiększa możliwość zachorowania u osób cierpiących na niewydolność krążeniową, astmę oskrzelową czy nadciśnienie tętnicze. Więcej jest zasłabnięć. Szczególnie narażone są osoby starsze i biorące leki obniżające ciśnienie. Wysoka temperatura sprawia, że brakuje im tchu. Wpływa to na ukrwienie mózgu i powoduje zaburzenia rymu serca. Może dojść do utraty przytomności. Ważna jest też dieta lekkostrawna – sałatki, makarony, owoce czy warzywa.

Kubek zimnej wody

We Wrocławiu prowadzona jest kampania „Kubek zimnej wody”, którą od 2008 r. organizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Organizator przypomina wrocławianom o konieczności picia dużych ilości wody, a przy okazji zachęca do zainteresowania się osobami, które mogą szczególnie ciężko znosić wysokie temperatury. – Warto sprawdzić, czy nasz starszy sąsiad lub sąsiadka mają w domu wodę, a jeśli nie, pomóc w jej zakupie i dostarczeniu do mieszkania. Zapytajmy też znajomych, szczególnie mieszkających samotnie, czy mają co pić – zachęca Robert Pawliszko, zastępca dyr. ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej WCRS i dodaje, że kampania prowadzona jest przy współpracy wrocławskich szkół, których uczniowie pomagają osobom starszym.

Czytaj - poradnik "Jak przygotować się na upał", opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - tutaj.

Zdroje uliczne, kurtyny wodne

W upalne dni warto pamiętać o zdrojach - punktach z darmową wodą do picia:

 • pl. Grunwaldzki - przy przejściu dla pieszych, obok budynku Politechniki
 • pl. Dominikański - przed głównym wejściem do Galerii Dominikańskiej
 • pl. Solny
 • Rynek - u wylotu ul. Oławskiej - ponadto w Rynku są 2 kurtyny wodne od strony północnej i południowej
 • pl. Jana Pawła II - po stronie wyburzonego budynku Cuprum
 • pl. Katedralny 14
 • ul. Najświętszej Marii Panny
 • ul. Wędkarzy
 • ul. Szachistów

Zdroje są skontrolowane przez Sanepid - zostały przeprowadzone odpowiednie badania bakteriologiczne. Woda ze zdrojów nadaje się do picia.

Uwaga na klimatyzację

Tropikalne temperatury powodują, że szukamy pomieszczeń i pojazdów z klimatyzacją. Ale uwaga - zbyt niskie temperatury mogą więcej zaszkodzić niż przynieść ulgi. Lekarze ostrzegają, że niewłaściwie stosowana klimatyzacja to murowany kaszel, bóle gardła, angina i infekcje górnych dróg oddechowych – jak korzystać z klimatyzacji czytaj więcej tutaj.

Gdy na dworze są 34 st. C to nie powinniśmy obniżać temperatury do 18 st. Dla organizmu to szok termiczny, a to powoduje skłonność do infekcji, fot. Janusz Krzeszowski.

Stres gorąca – meteoropaci są nerwowi

Upały to problem dla meteoropatów. Szczególnie podatni są na stres gorąca, powodujący zwiększone wydzielanie potu. W rejonach prognozowanych burz u meteoropatów mogą występować objawy drażliwości lub niepokoju, poprzedzające wystąpienie zjawisk burzowych.

W upały pamiętajmy o zwierzętach

Niektórzy zapominają, że czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury od nas, bo nie mają gruczołów potowych przez co ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Czytaj więcej – tutaj.

Zrzucasz w upały koszulkę na ulicy? Możesz dostać mandat!


Jeśli ktoś poczuje się urażony naszą golizną może się to skończyć mandatem. fot. Janusz Krzeszowski

Upalna pogoda sprzyja zrzucaniu ubrań. Chociaż na plaży czy basenie chodzenie bez koszulki nie robi na nikim żadnego wrażenia, to już na ulicy w centrum miasta może budzić kontrowersje – czytaj więcej tutaj.

Pot się leje… pracodawcy nie mogą ograniczać wody do picia

Wysokie temperatury to doskonała informacja dla spędzających urlop. Gorzej mają ci, którzy muszą pracować. Warto pamiętać, że gdy praca wykonywana jest na dworze, a temperatura przekracza 25 st. lub w biurze przy 28 st., pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje chłodzące. Podczas upałów pracodawcy mogą skrócić czas pracy albo obniżając dobową lub tygodniową normę bądź wprowadzając dodatkowe przerwy regeneracyjne. Szczegółowe informacje: Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, tel. 71 37 10 413, infolinia tel. 801 002 700.

Zgłoś uwagę