Uwaga! Upały we Wrocławiu [PORADNIK]

Upalnie zapowiadają się najbliższe dni we Wrocławiu. W naszym poradniku podpowiadamy, co zrobić, by tropikalne temperatury nie zaszkodziły zdrowiu, jakie są obowiązki pracodawcy, jak stosować klimatyzację, jak pomóc zwierzętom, oraz wyjaśniamy, czy za publiczne roznegliżowanie się można dostać mandat.

 • upal-wroclaw

  Wrocław z tropikalnymi temperaturami, fot. Jarek Ratajczak

 • wroclaw-upaly

  Tropikalne upały we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak


Dużo zasłabnięć – trzeba pić więcej wody

Lekarze radzą, aby wtedy, gdy jest najgoręcej, między godzinami 11.00 a 16,00, osoby, które nie muszą, nie wychodziły z domów. Najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci, fot. Jarek Ratajczak

– Przy upałach nawet pół godziny na silnym słońcu może wystarczyć, by u dzieci doszło do poparzenia skóry. Wskazane są kremy z wysokim UV. Należy pamiętać przede wszystkim o nakryciu głowy – podkreśla Szymon Czyżewski, kier. dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, i dodaje, że w upalne dni warto przypominać rodzicom, aby nie zostawiali swoich dzieci w samochodach.

W upały trzeba pić przynajmniej 2,5 litra wody. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie organizmu jest picie czystej, niegazowanej wody mineralnej.

Uwaga! Ostrzeżenie o upałach 

Aura zwiększa możliwość zachorowania u osób cierpiących na niewydolność krążeniową, astmę oskrzelową czy nadciśnienie tętnicze. Więcej jest zasłabnięć. Szczególnie narażone są osoby starsze i biorące leki obniżające ciśnienie. Wysoka temperatura sprawia, że brakuje im tchu. Wpływa to na ukrwienie mózgu i powoduje zaburzenia rytmu serca. Może dojść do utraty przytomności. Ważna jest też dieta lekkostrawna – sałatki, makarony, owoce czy warzywa.

Czytaj - poradnik „Jak przygotować się na upał”, opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – tutaj.

Zdroje uliczne, kurtyny wodne

W upalne dni warto pamiętać o zdrojach – punktach z darmową wodą do picia:

 • pl. Grunwaldzki – przy przejściu dla pieszych, obok budynku Politechniki,
 • pl. Dominikański – przed głównym wejściem do Galerii Dominikańskiej,
 • pl. Solny,
 • Rynek – u wylotu ul. Oławskiej – ponadto w Rynku są 2 kurtyny wodne od strony północnej i południowej,
 • pl. Jana Pawła II – po stronie wyburzonego budynku Cuprum,
 • pl. Katedralny 14,
 • ul. Najświętszej Marii Panny,
 • ul. Wędkarzy,
 • ul. Szachistów.

Zdroje są skontrolowane przez sanepid – zostały przeprowadzone odpowiednie badania bakteriologiczne. Woda ze zdrojów nadaje się do picia.

Uwaga na klimatyzację

Tropikalne temperatury powodują, że szukamy pomieszczeń i pojazdów z klimatyzacją. Ale uwaga – zbyt niskie temperatury mogą bardziej zaszkodzić, niż przynieść ulgę. Lekarze ostrzegają, że niewłaściwie stosowana klimatyzacja to murowany kaszel, bóle gardła, angina i infekcje górnych dróg oddechowych – jak korzystać z klimatyzacji czytaj więcej tutaj.

Gdy na dworze są 34 st. C, to nie powinniśmy obniżać temperatury do 18 st. Dla organizmu to szok termiczny, a to powoduje skłonność do infekcji, fot. Janusz Krzeszowski.

Stres gorąca – meteoropaci są nerwowi

Upały to problem dla meteoropatów. Szczególnie podatni są na stres gorąca, powodujący zwiększone wydzielanie potu. W rejonach prognozowanych burz u meteoropatów mogą występować objawy drażliwości lub niepokoju, poprzedzające wystąpienie zjawisk burzowych.

W upały pamiętajmy o zwierzętach

Niektórzy zapominają, że czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury od nas, bo nie mają gruczołów potowych, przez co ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Czytaj więcej – tutaj.

Kampania „Nie zostawiaj mnie w samochodzie” 

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego rozpoczęło kampanie „Nie zostawiaj mnie w samochodzie”.

Temperatura we wnętrzu samochodu pozostawionego w upalny dzień na słońcu potrafi wzrosnąć nawet o 20°C w ciągu 10 minut, a 27°C na zewnątrz to nawet 60°C we wnętrzu auta! W związku z tym ruszyła kampania „Nie zostawiaj mnie w samochodzie”, która ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z pozostawienia dziecka lub zwierzęcia w nagrzanym samochodzie.

Każde dziesięć minut ma znaczenie. Samochód bardzo szybko zmienia się w piekarnik, a temperatura wzrasta. Pozostawione w nim dzieci i zwierzęta mogą znaleźć się zatem w sytuacji zagrożenia życia. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie.

Apel do wszystkich. Zainteresuj się, czy w samochodzie na parkingu obok ciebie nikt nie zostawił dziecka, a jeżeli spotkasz się z taką sytuacją - nie bój się i interweniuj ze spokojnym sumieniem. Każda minuta ma znaczenie.

... i „Kubek zimnej wody”

Jak co roku, ruszyła także kampania informacyjna „Kubek zimnej wody”. To woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie. Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie się.

W czasie upałów warto zadbać o tych, którym może jej brakować. Warto zainteresować się, czy osoby obok nas mają co pić. Pamiętajmy również o seniorach, u których wraz z wiekiem słabnie poczucie pragnienia. Jeżeli w naszym otoczeniu są osoby starsze, upewnijmy się, czy mają dostęp do świeżej wody. Ważnym gestem będzie również odciążenie ich w codziennych obowiązkach.

Niech gorące dni spędzane w mieście będą mniej uciążliwe. Kampania ma wymiar międzypokoleniowy, chcemy namawiać młodych ludzi do pomocy dziadkom, starszym sąsiadom i wszystkim osobom potrzebującym pomocy - mówią organizatorzy z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Więcej informacji o kampaniach można znaleźć na profilach społecznościowych: facebook.com/zainteresujsie oraz facebook.com/kubekzimnejwody.

Zrzucasz w upały koszulkę na ulicy? Możesz dostać mandat!


Jeśli ktoś poczuje się urażony naszą golizną, może się to skończyć mandatem. fot. Janusz Krzeszowski

Upalna pogoda sprzyja zrzucaniu ubrań. Chociaż na plaży czy na basenie chodzenie bez koszulki nie robi na nikim żadnego wrażenia, to już na ulicy, w centrum miasta, może budzić kontrowersje – czytaj więcej tutaj.

Pot się leje… pracodawcy nie mogą ograniczać wody do picia

Wysokie temperatury to doskonała informacja dla spędzających urlop. Gorzej mają ci, którzy muszą pracować. Warto pamiętać, że gdy praca wykonywana jest na dworze, a temperatura przekracza 25 st. lub w biurze przy 28 st., pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje chłodzące. Podczas upałów pracodawcy mogą skrócić czas pracy albo obniżyć dobową lub tygodniową normę, bądź wprowadzić dodatkowe przerwy regeneracyjne. Szczegółowe informacje: Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, tel. 71 37 10 413, infolinia tel. 801 002 700.

Zgłoś uwagę