Upały w mieście [PORADNIK]

Ostrzeżenie 2. stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje do godz. 20.00 we wtorek, 30 lipca. Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30 °C do 33 °C.Podpowiadamy m.in. co zrobić, by wysokie temperatury nie zaszkodziły zdrowiu, jakie są obowiązki pracodawcy, jak stosować klimatyzację oraz jak pomóc zwierzętom.

 • upal-wroclaw

  Wrocław z tropikalnymi temperaturami, fot. Jarek Ratajczak

 • wroclaw-upaly

  Tropikalne upały we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak


Dużo zasłabnięć – trzeba pić więcej wody

Lekarze radzą, aby wtedy, gdy jest najgoręcej, między godzinami 11.00 a 16,00, osoby, które nie muszą, nie wychodziły z domów. Najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci, fot. Jarek Ratajczak

– Przy upałach nawet pół godziny na silnym słońcu może wystarczyć, by u dzieci doszło do poparzenia skóry. Wskazane są kremy z wysokim UV. Należy pamiętać przede wszystkim o nakryciu głowy – podkreśla Szymon Czyżewski, kier. dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, i dodaje, że w upalne dni warto przypominać rodzicom, aby nie zostawiali swoich dzieci w samochodach.

W upały trzeba pić przynajmniej 2,5 litra wody. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie organizmu jest picie czystej, niegazowanej wody mineralnej.

Aura zwiększa możliwość zachorowania u osób cierpiących na niewydolność krążeniową, astmę oskrzelową czy nadciśnienie tętnicze. Więcej jest zasłabnięć. Szczególnie narażone są osoby starsze i biorące leki obniżające ciśnienie. Wysoka temperatura sprawia, że brakuje im tchu. Wpływa to na ukrwienie mózgu i powoduje zaburzenia rytmu serca. Może dojść do utraty przytomności. Ważna jest też dieta lekkostrawna – sałatki, makarony, owoce czy warzywa.

Czytaj - poradnik „Jak przygotować się na upał”, opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – tutaj.

Zdroje uliczne, kurtyny wodne, polewaczki

W upalne dni warto pamiętać o zdrojach – punktach z darmową wodą do picia:

 • pl. Dominikański – przed głównym wejściem do Galerii Dominikańskiej,
 • pl. Solny,
 • Rynek – u wylotu ul. Oławskiej – ponadto w Rynku są 2 kurtyny wodne od strony północnej i południowej,
 • pl. Jana Pawła II – po stronie wyburzonego budynku Cuprum,
 • pl. Katedralny 14,
 • ul. Najświętszej Marii Panny,
 • ul. Wędkarzy,
 • ul. Szachistów,
 • ul. Na Grobli – przy Hydropolis,
 • Rynek Psiego Pola.

Zdroje są skontrolowane przez sanepid – zostały przeprowadzone odpowiednie badania bakteriologiczne. Woda ze zdrojów nadaje się do picia.

Od 1 kwietnia jezdnie zamiatane i zmywane są raz w tygodniu, w godzinach od 22.00 do 06.00. Pracami objętych jest 366 km dróg. Z uwagi na prognozowane bardzo wysokie temperatury powietrza, w ciągu dwóch najbliższych nocy (z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę) w godzinach od 20.00 do 06.00, zmytych zostanie 177 km jezdni. Jednocześnie dotychczasowy harmonogram cyklicznego zamiatania i zmywania jezdni pozostanie nie zmieniony.

Kampanie informacyjne WCRS

Jak co roku podczas upałów, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego ruszyło z cyklicznymi kampaniami informacyjnymi „Kubek zimnej wody” i „Nie zostawiaj mnie w samochodzie”.

To woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie. Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie się.

W czasie upałów warto zadbać o tych, którym może jej brakować. Warto zainteresować się, czy osoby obok nas mają co pić. Pamiętajmy również o seniorach, u których wraz z wiekiem słabnie poczucie pragnienia. Jeżeli w naszym otoczeniu są osoby starsze, upewnijmy się, czy mają dostęp do świeżej wody. Ważnym gestem będzie również odciążenie ich w codziennych obowiązkach.

Niech gorące dni spędzane w mieście będą mniej uciążliwe. Kampania „Kubek zimnej wody” ma wymiar międzypokoleniowy, chcemy namawiać młodych ludzi do pomocy dziadkom, starszym sąsiadom i wszystkim osobom potrzebującym pomocy - mówią organizatorzy z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

W związku z tym, że temperatura we wnętrzu samochodu pozostawionego w upalny dzień na słońcu potrafi wzrosnąć nawet o 20°C w ciągu 10 minut, a 27°C na zewnątrz to nawet 60°C we wnętrzu auta, ponownie ruszyła także kampania „Nie zostawiaj mnie w samochodzie”, która ma uświadomić zagrożenia wynikające z pozostawienia dziecka lub zwierzęcia w nagrzanym samochodzie.

Każde dziesięć minut ma znaczenie. Samochód bardzo szybko zmienia się w piekarnik, a temperatura wzrasta. Pozostawione w nim dzieci i zwierzęta mogą znaleźć się zatem w sytuacji zagrożenia życia. Należy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie.

Apel do wszystkich. Zainteresuj się, czy w samochodzie na parkingu obok ciebie nikt nie zostawił dziecka, a jeżeli spotkasz się z taką sytuacją - nie bój się i interweniuj ze spokojnym sumieniem. Każda minuta ma znaczenie.

Uwaga na klimatyzację

Tropikalne temperatury powodują, że szukamy pomieszczeń i pojazdów z klimatyzacją. Ale uwaga – zbyt niskie temperatury mogą bardziej zaszkodzić, niż przynieść ulgę. Lekarze ostrzegają, że niewłaściwie stosowana klimatyzacja to murowany kaszel, bóle gardła, angina i infekcje górnych dróg oddechowych – jak korzystać z klimatyzacji czytaj więcej tutaj.

Gdy na dworze są 34 st. C, to nie powinniśmy obniżać temperatury do 18 st. Dla organizmu to szok termiczny, a to powoduje skłonność do infekcji, fot. Janusz Krzeszowski.

Stres gorąca – meteoropaci są nerwowi

Upały to problem dla meteoropatów. Szczególnie podatni są na stres gorąca, powodujący zwiększone wydzielanie potu. W rejonach prognozowanych burz u meteoropatów mogą występować objawy drażliwości lub niepokoju, poprzedzające wystąpienie zjawisk burzowych.

W upały pamiętajmy o zwierzętach

Niektórzy zapominają, że czworonogi gorzej znoszą wysokie temperatury od nas, bo nie mają gruczołów potowych, przez co ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Czytaj więcej – tutaj.

Zrzucasz w upały koszulkę na ulicy? Możesz dostać mandat!


Jeśli ktoś poczuje się urażony naszą golizną, może się to skończyć mandatem. fot. Janusz Krzeszowski

Upalna pogoda sprzyja zrzucaniu ubrań. Chociaż na plaży czy na basenie chodzenie bez koszulki nie robi na nikim żadnego wrażenia, to już na ulicy, w centrum miasta, może budzić kontrowersje – czytaj więcej tutaj.

Pot się leje… pracodawcy nie mogą ograniczać wody do picia

Wysokie temperatury to doskonała informacja dla spędzających urlop. Gorzej mają ci, którzy muszą pracować. Warto pamiętać, że gdy praca wykonywana jest na dworze, a temperatura przekracza 25 st. lub w biurze przy 28 st., pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje chłodzące. Podczas upałów pracodawcy mogą skrócić czas pracy albo obniżyć dobową lub tygodniową normę, bądź wprowadzić dodatkowe przerwy regeneracyjne. Szczegółowe informacje: Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, tel. 71 37 10 413, infolinia tel. 801 002 700.Zgłoś uwagę