wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Do Polski napływa żółty pył znad Sahary
Kliknij, aby powiększyć
Ilustracja - trzy zdjęcia: po lewej pustynia Sahara, na środkowym - auto z Wrocławia ubrudzone pyłem, na trzecim - sosna / zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay/rm
Ilustracja - trzy zdjęcia: po lewej pustynia Sahara, na środkowym - auto z Wrocławia ubrudzone pyłem, na trzecim - sosna / zdjęcie ilustracyjne

- Do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo niesie ono do nas pył znad Sahary. Nad Polską szczególnie dużo będzie go dziś i jutro (30-31 marca). Zatem mimo słonecznej pogody, słońce może wyglądać jak przez matowe szkło - informuje IMGW. Pył może również wpływać m.in. na odczyty czujników mierzących jakość powietrza.

Reklama

Żółty pył może mieć kilka źródeł. Na przykład może to być pyłek z kwitnących sosen. Ale żółty pył niekoniecznie musi pochodzić z naszych, polskich sosen, tyko z... Afryki. I tak też jest obecnie - nad Polską w okresie świąt wielkanocnych będzie unosić się saharyjski pył. Dlatego będzie można zaobserwować pokrywający obiekty żółty nalot.

– Dzieje to się wtedy, gdy nad nasz kraj napływa ciepłe powietrze znad północnej Afryki. Obecność pyłu widoczna jest w powietrzu w postaci zmętnienia ograniczającego widzialność, a załamujące się na drobinkach piasku promienie słoneczne podczas zachodu słońca powodują, że niebo przyjmuje bardziej ogniste barwy. Pył opada również z deszczem, przez co budynki, samochody oraz inne przedmioty wystawione na jego działanie pokrywają się brunatnym nalotem – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Żółty pył znad Sahary nad Wrocławiem a jakość powietrza

Pył znad Sahary nad Polską będzie najbardziej widoczny 30 i 31 marca. We Wrocławiu dobrze widać go na kamerach - panorama Wrocławia jest spowita żółtą zawiesiną.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Widok z kamery na panoramę Wrocławia i żółty pył unoszący się nad miastem https://airmax.pl
Widok z kamery na panoramę Wrocławia i żółty pył unoszący się nad miastem

Może on również wpływać i zaburzać funkcjonowanie czujników mierzących jakość powietrza w mieście - w sobotę 30 marca, pomimo pięknej aury, pokazują one bardzo wysokie stężenie pyłu PM10 i krytyczną jakość powietrza we Wrocławiu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl