wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Żółtawe niebo, pył na samochodach - to saharyjski piasek
Kliknij, aby powiększyć
Piasek znad Sahary sprawia, że zachody słońca przybierają żółtawą barwę. W ciągu dnia widoczność jest gorsza, a słońce jakby przymglone. Fot. Bartosz Chochołowski
Piasek znad Sahary sprawia, że zachody słońca przybierają żółtawą barwę. W ciągu dnia widoczność jest gorsza, a słońce jakby przymglone.

Tegoroczne święta są wyjątkowe nie tylko z powodu prima aprilis i śmigusa dyngusa obchodzonych jednego dnia. Niezwykłą aurę zawdzięczamy również burzy piaskowej na Saharze i ciepłym masom powietrza, które przynoszą na nasz teren pustynny piasek. Zjawisku nazywanemu kalima sprzyja brak opadów deszczu, które po drodze mogłyby wypłukać piasek z powietrza.

Reklama

Z kalimą do czynienia mają przede wszystkim kraje południowej Europy, ale również do Polski zjawisko dociera kilkanaście razy w roku. Tym razem jednak jest ono dość intensywne. Do tego stopnia, że u naszych południowych sąsiadów został w niedzielę 31 marca ogłoszony alarm smogowy.

Po świętach niebo powinno już się wyklarować. Przymglone słońce, mimo pogodnego dnia, to właśnie efekt unoszącego się w powietrzu piaskowego pyłu. Również zachody słońca mają dzięki temu inną barwę - co widać na zdjęciu głównym.

Jak wyjaśnia IMGW, obecność pyłu widoczna jest w powietrzu w postaci zmętnienia ograniczającego widzialność, a załamujące się na drobinkach piasku promienie słoneczne podczas zachodu słońca powodują, że niebo przyjmuje bardziej ogniste barwy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl