wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Dziś wyniki matur 2024. Gdzie je sprawdzić?

We wtorek – 9 lipca z samego rana maturzyści poznali swoje wyniki z matur. W tym roku we Wrocławiu do egzaminów przystąpiło po raz pierwszy 5 678 uczniów (ze szkół publicznych i niepublicznych). Gdzie sprawdzić wyniki? Ile osób zdało, a ile czeka poprawka w sierpniu? Zobaczcie wstępne dane z Dolnego Śląska.

Reklama

Matura 2024 – gdzie sprawdzić wyniki?

We wtorek (9 lipca) o godz. 8:30 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła wyniki matur. Uczniowie mogą je sprawdzić online w tzw. Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU). Należy się zalogować, używając loginu oraz hasła otrzymanego wcześniej od dyrektora szkoły lub wychowawcy. 

Wstępne wyniki matur na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku do egzaminu maturalnego, który odbył się w maju, przystąpiło 15 969 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 37 absolwentów – obywateli Ukrainy.

  • Zdało 82,7%, czyli 13 209 osób.
  • Na poprawkę w sierpniu czeka 11,7%, czyli 1 867 osób. 
  • 893 osób nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.

Całe podsumowanie wyników z poszczególnych przedmiotów można znaleźć na stronie OKE.

Wyniki matur we Wrocławiu

We Wrocławiu egzamin dojrzałości zdało 88% tegorocznych maturzystów. To powyżej średniej krajowej, która wynosi 84%.

Najlepiej wypadł egzamin z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym zdało go 98% wrocławskich maturzystów (średni wynik to 85%). Z kolei egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdało 90% maturzystów. Uzyskując przy tym średni wynik 69%.

Jak poszło absolwentom III LO we Wrocławiu?

W Liceum Ogólnokształcącym nr III przy ul. Składowej we Wrocławiu poszło dobrze, a nawet bardzo dobrze. Nic w tym dziwnego, ponieważ szkoła uważana jest za jedną z najlepszych we Wrocławiu. W zeszłym roku zdawalność wyniosła tutaj 100%. Oznacza to, że egzaminy maturalne zdali wszyscy.

Jestem zadowolona. Wyniki są większe niż oczekiwałam, także dla mnie w porządku. Najbardziej bałam się fizyki rozszerzonej, bo z nią jest zawsze najwięcej pracy, ale poszło dobrze. Z podstawy miałam 85% z języka polskiego, a z matmy i języka obcego powyżej 90%.
Joanna, absolwentka III LO we Wrocławiu

– Na studia wybieram się na architekturę na Politechnice Wrocławskiej, ewentualnie na Politechnice Opolskiej – dodaje Joanna.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Absolwentki III LO we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Absolwentki III LO we Wrocławiu

– Ja też jestem zadowolona, zaskoczyła mnie matematyka podstawowa, ponieważ najmniej się do niej przygotowywałam. Nie była mi też potrzebna w rekrutacji na studiach, a poszła naprawdę dobrze. Całą podstawę zdałam w okolicach 70-80% – mówi Magda.

Ania napisała egzamin z rozszerzonej matematyki... na 98%!

Poszło mi bardzo dobrze, naprawdę lepiej niż myślałam. Najbardziej jestem zadowolona z matury rozszerzonej z matematyki, bo miałam z niej 98%, a tego się nie spodziewałam. Co do studiów, chciałabym dostać się na medycynę, na wydział lekarski, najlepiej we Wrocławiu.
Ania, absolwentka III LO we Wrocławiu

Z kolei jej chłopak  Janek, chciałby studiować na Politechnice Wrocławskiej, najchętniej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Wyniki z matur nie są złe, ale jak mówi, na matematyce rozszerzonej mogłoby pójść lepiej.

Ja będę z tych co powiedzą, że poszło gorzej niż przewidywali. Podstawy napisałem dobrze, ale matematyka rozszerzona poszła źle. Język polski jest też dla mnie zaskoczeniem, bo nie spodziewałem się, że tyle punktów stracę za retorykę, chciałbym zobaczyć tę pracę i ewentualnie spróbować się odwołać. 
Janek, absolwent III LO we Wrocławiu

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Absolwenci III LO we Wrocławiu - Ania i Janek fot. Tomasz Hołod
Absolwenci III LO we Wrocławiu - Ania i Janek

Kiedy matura poprawkowa?

Uczniowie, którym nie poszło na maturze mogą ją napisać raz jeszcze w terminie poprawkowym:

  • matura poprawkowa (część pisemna) – 20 sierpnia (wtorek),
  • matura poprawkowa (część ustna) – 21 sierpnia (środa).

Wyniki matury poprawkowej zostaną ogłoszone 10 września. Wtedy też zdający będą mogli odebrać w szkołach świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl