wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

WROMIK – niezbędny informator dla niepełnosprawnych

Fundacja „Promyk Słońca”, Gmina Wrocław oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w ramach projektu SAMO-Dzielni przygotowali WROMIK, czyli Wrocławski Informator możliwości i korzyści dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

– WROMIK to kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Wszystkie zawarte tam informacje mają na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im samodzielnego i niezależnego funkcjonowania społecznego, edukacyjnego oraz zawodowego – piszą wydawcy wrocławskiego niezbędnika.

W informatorze

Adresownik

Znajdziemy w nim niezbędne kontakty, adresy, numery telefonów, strony internetowe czy opisy budynków, do których osoba z niepełnosprawnościami chce się dostać, a także informacje o najbliższym przystanku autobusowym lub tramwajowym, aby w dogodny sposób móc dotrzeć pod wskazany adres.

Poradnik

Wyszukamy w nim wiele przydatnych informacji o tym, w jaki sposób załatwić interesujące nas sprawy oraz kto i gdzie może udzielić nam bezpłatnej pomocy. WROMIK to kompendium wiedzy o wsparciu – pomocnej dłoni, którą wyciąga Wrocław i organizacje pozarządowe w kierunku osób z niepełnosprawnościami. 

Przewodnik 

Wrocławski informator to nie tylko przydatne adresy i niezbędne porady. To także przewodnik po ofercie kulturalno-rozrywkowej miasta, z uwzględnieniem różnych potrzeb mieszkańców, opisanej tak, aby nie było wątpliwości, czy dane miejsce jest dostępne dla wszystkich i czy jego oferta spełnia odpowiednie wymagania.

– Kluczem dla osób z niepełnosprawnością jest informacja. Zwłaszcza jeśli chodzi o logistykę korzystania z ofert edukacji, kultury czy sportu. Warto wiedzieć, jak i gdzie załatwić sprawę w urzędzie i do kogo zwrócić się o pomoc. Już od kilku lat wraz z organizacjami pozarządowymi wydajemy tego typu informatory. Natomiast po raz pierwszy, co jest myślę ewenementem w skali kraju, jest on tak powszechnie dostępny. W zasadzie można powiedzieć, że to jest dostępność nie 3D, a 4K, gdyż WROMIK jest tak dostosowany, aby mogli korzystać z niego wszyscy, niezależnie od swojej niepełnosprawności – mówi rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński.

Gdzie można nabyć WROMIK?

Informator WROMIK w wersji książkowej oraz ten przygotowany w tekście łatwym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi można otrzymać bezpłatnie w następujących miejscach:

  • Fundacja „Promyk Słońca”, ul. Swobodna 8a, Wrocław, pokój 504 (V piętro);
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, ul. Strzegomska 6, Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, p. 25 (parter);
  • Wrocławski Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, ul. Psie Budy 14/15 lok 1 A, Wrocław.

WROMIK do pobrania w wersji PDF

– Od wielu lat staramy się, aby działań na rzecz osób niepełnosprawnych było coraz więcej. Chcemy przezwyciężać bariery, które siedzą w naszych głowach, ale także walczyć z tymi ograniczeniami w przestrzeni miasta, które mogłyby wykluczać osoby niepełnosprawne z pełnego uczestnictwa w życiu Wrocławia. Postawiliśmy sobie za cel budowanie miasta przyjaznego wszystkim – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. 

WROMIK to publikacja przygotowana w ramach projektu SAMO-Dzielni, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama