wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Orszak Trzech Króli 2024. Kiedy i skąd wyruszy w tym roku? [SZCZEGÓŁY]

To będzie już 13 lat, odkąd wrocławianie uczestniczą w Orszaku Trzech Króli. Każdego roku, dokładnie 6 stycznia, bierze w nim udział niemal 200 aktorów, którzy przebierają się za różne postaci – od aniołów i pastuszków, poprzez rycerzy czy giermków niosących dary po patronów tego dnia – Trzech Króli. Orszak przejdzie zmienioną trasą do rynku. Skąd i o której godzinie wyruszy? Szczegóły.

Reklama

Wrocławski Orszak Trzech Króli – co nowego w 2024 roku?

Z Orszakiem Trzech Króli przejdzie w tym roku kilka nowych postaci.

Pojawi się św. Franciszek, bo właśnie mija 800 lat, kiedy patron m.in. zwierząt i ubogich, zbudował pierwszą w historii szopkę betlejemską (na pomysł wpadł po pielgrzymce do Betlejem).

Z orszakiem przejdzie także błogosławiona Rodzina Ulmów. To pierwsza w historii Kościoła beatyfikowana cała rodzina. 

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci (Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią) mieszkali we wsi Markowa koło Łańcuta i prowadzili gospodarstwo.

Jesienią 1942 r. Ulmowie udzielili na poddaszu swego domu schronienia żydowskiej rodzinie Goldmanów z Łańcuta – Saulowi i jego czterem synom – Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi. Potem do ukrywających się dołączyły także dwie córki oraz wnuczka Chaima Goldmana z Markowej – Lea Didner z córką Reszlą i Genia Grünfeld.

Nad ranem 24 marca 1944 r. do Markowej przyjechało z Łańcuta pięciu niemieckich żandarmów wraz z kilkoma tzw. granatowymi policjantami (Polska Policja Generalnego Gubernatorstwa) i zastrzelili  ukrywających się Goldmanów, potem Józefa i Wiktorię Ulmów, również ich dzieci.

Chcemy inspirować się ich świętością podczas Orszaku Trzech Króli 2024, a także przypomnieć jak ważna jest rodzina.
Organizatorzy Orszaku Trzech Króli

Trzecią nową postacią w orszaku 6 stycznia 2024 będzie Mały Dobosz – chłopiec grający na bębenku, idący obok Gwiazdora; dźwiękiem budzi i motywuje ludzi do czynienia dobra i uczestnictwa w Orszaku.

A tradycyjnie pojawi się również Wrocławski Latarnik, który na co dzień rozświetla latarnie na Ostrowie Tumskim.

Kiedy i skąd wyruszy Wrocławski Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli wyruszy, tradycyjnie już, 6 stycznia 2024 (sobota) o godzinie 12.30 z Ostrowa Tumskiego (Most Tumski). Potem pójdzie ulicą Św. Jadwigi, Piaskową, św. Katarzyny, następnie Wita Stwosza (skręca właśnie w ul. Wita Stwosza, a nie w Oławską, jak w minionych latach) do rynku.

Na rynku zaplanowano symboliczny pokłon Trzech Króli i koncert. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl