4. Wrocławski „Feniks” ma 119 lat [ZDJĘCIA]
Dom Handlowy "Feniks", widok z wieży wrocławskiego Ratusza Tomasz Hołod
Dom Handlowy "Feniks", widok z wieży wrocławskiego Ratusza

To jeden z ostatnich w mieście domów towarowych w starym stylu. Do dziś ma swoich wiernych klientów. Pierwotnie Dom Towarowy Braci Barasch, obecnie Dom Handlowy Feniks. Otwarto go 119 lat temu, 3 lub 4 października 1904 roku (źródła podają zamiennie obie daty).

Okazały, licowany piaskowcem budynek wzniesiono według projektu Georga Schneidera (Architektowi temu przypisuje się również projekt budynku dzisiejszego Urzędu Statystycznego przy ul. Oławskiej we Wrocławiu). Zlokalizowany w Rynku, był oczkiem w głowie braci Barasch – właścicieli dużej sieci handlowej z domami towarowymi na Śląsku, w Bawarii, Brandenburgii i Prusach Wschodnich.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jego secesyjny wystrój (już nieistniejący), zaprojektował wrocławianin o swojsko dziś brzmiącym nazwisku – Juliusz Kobyliński. Największe wrażenie na gościach i na turystach odwiedzających miasto budził jednak zdobiący wieżę budynku, kryształowy globus.

Powiększ obraz: Dom Handlowy Braci Barasch fotopolska
Dom Handlowy Braci Barasch

DH Feniks we Wrocławiu - zobaczcie archiwalne i współczesne zdjęcia

Ogromną kulę zdemontowano podczas przebudowy w roku 1929. Była kłopotliwa w utrzymaniu, a podczas jednej z burz przechodzących nad Wrocławiem, trafił w nią piorun. W budynku pojawiły się za to wówczas – jak podaje Beata Sebzda z Narodowego Instytutu Dziedzictwa – pierwsze w mieście ruchome schody. Działały (z przerwą 1945-1948) przez wiele lat, a zlikwidowano je dopiero na przełomie 1979 i 1980 roku.

Po wojnie budynek przekazany został Powszechnej Spółdzielni Spożywców (PSS). Po remoncie, 1 lipca 1946 ponownie otworzył się dla klientów. Współcześnie na 6 kondygnacjach znajdziecie tu sklepy, punkty gastronomiczne i stoiska usługowe.

Zobaczcie jak Feniks/Barasch wyglądał przed wojną, a jak wygląda współcześnie.

Film o historii powstania Domu Handlowego Braci Barasch

W 2021 roku za witrynę Feniksa wzięły się projektantki Dobrego Widoku. Więcej o tym projekcie, pisaliśmy tutaj. Oprócz nowej witryny, powstał wówczas animowany filmik, przedstawiający w nieco żartobliwym tonie historię powstania Domu Handlowego Braci Barasch: