3. Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [16.11.2022]
„Wrocław.pl na dzień dobry” fot. wroclaw.pl
„Wrocław.pl na dzień dobry”

W najnowszym odcinku „Wrocław.pl na dzień dobry” świeża dawka newsów z Wrocławia (player znajduje się na samym dole pod tekstem). Dzisiaj ostatni ciepły dzień we Wrocławiu w tym roku. Na linie aglomeracyjne wyjechał elektryczny autobus. Liczba ludności na świecie przekroczyła 8 mld. PWr zaleca, jak oszczędzać, a we Wrocławiu rusza akcja Ciepło w domu. Dziś wieczorem mecz Polska - Chile, a UWr otwiera oficjalnie Specjalistyczną Pracownię Kryminalistyki.

Ostatni ciepły dzień we Wrocławiu

Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – środa, 16 listopada, będzie ostatnim ciepłym dniem. Od czwartku temperatury z każdym dniem będą niższe, a w przyszłym tygodniu we Wrocławiu może spaść pierwszy śnieg. Kiedy mamy się spodziewać ataku zimy? Sprawdźcie prognozę pogody długoterminowej.

Nowy, elektryczny autobus na liniach aglomeracyjnych

Wielu pasażerów komunikacji przecierało oczy ze zdumienia, gdy na przystanek podjechał po nich elektryczny autobus marki Ikarus. Okazuje się, że od 14 do 18 listopada trwają testy pojazdu. Pasażerowie spotkają go przy pl. Dominikańskim, al. Kromera i na Psim Polu. Nie jest to jednak znany z przeszłości model przegubowy, który obecnie służy jako pojazd zabytkowy podczas Nocy Muzeów, lecz w pełni niskopodłogowy i zeroemisyjny elektryczny model 120 E.

8 miliardów ludzi na świecie

Liczba ludzi na świecie przekroczyła wczoraj 8 miliardów! Dane są oczywiście szacunkowe, ale zgodnie z prognozą ONZ, ośmiomiliardowy obywatel urodził się właśnie we wtorek 15 listopada 2022. Nie wiadomo, gdzie przyszedł na świat. Choć dziś jest to statystyczna ciekawostka, budzi także poważne pytania o przyszłość. Przy okazji warto przypomnieć, że znacząco wzrosła też ostatnio liczba mieszkańców Wrocławia, który stał się trzecim największym miastem w Polsce.

Raport Politechniki Wrocławskiej o oszczędzaniu energii

Korzystając z żarówek LED oszczędzisz nawet do 2 500 zł rocznie. Każde 4 stopnie mniej w domu, to 20% niższe rachunki za ogrzewanie. Eksperci Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej przygotowali raport dotyczący tego, jak korzystać z tego co mamy i oszczędzać energię oraz ile realnie tracimy pieniędzy, nie przestrzegając zasad. Wrocław rozpoczyna kampanię Ciepło w Domu, zachęcającą do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. A więcej na konferencji prasowej, którą zaplanowano na dzisiejsze południe.

Mecz Polska – Chile

Dziś wieczorem, o godz. 18.00 na Stadionie Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie mecz Polska – Chile. Będzie to ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed wylotem na mistrzostwa świata w Katarze. Natomiast we wtorek, 22 listopada podopieczni Czesława Michniewicza otworzą turniej spotkaniem z Meksykiem. Gdzie oglądać transmisję Polska – Chile? Sprawdźcie na naszej stronie.

Uroczyste otwarcie Specjalistycznej Pracowni Kryminalistyki

Oględziny, zbieranie dowodów, zabezpieczanie śladów – dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci kryminalistyki poznają praktyczną stronę pracy na miejscu przestępstw. W środę 16 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim uroczyste otwarcie Specjalistycznej Pracowni Kryminalistyki. To, że symulatory wykorzystywane są do szkolenia pilotów, żołnierzy i lekarzy, nikogo nie dziwi.

Zawody te wymagają precyzji, przestrzegania procedur i dążenia do minimalizacji błędu. Jest jednak więcej specjalizacji – jak na przykład kryminalistyka – których nauka wymaga dostępu do rzeczywistego środowiska, co nie zawsze jest możliwe. Dzięki symulatorom studenci mogą poczuć się jak na miejscu zbrodni i wyćwiczyć skomplikowane procedury oględzinowe.