4. Jest nas 8 miliardów! Światowa populacja przekroczyła dziś kolejną granicę
Na zdjęciu tłum ludzi spacerujących alejką, zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu tłum ludzi spacerujących alejką, zdjęcie ilustracyjne

Liczba ludzi na świecie przekroczyła dziś 8 miliardów. Dane są oczywiście szacunkowe, ale zgodnie z prognozą ONZ, ośmiomiliardowy obywatel urodził się właśnie we wtorek 15 listopada 2022. Nie wiadomo, gdzie przyszedł na świat. Choć dziś jest to statystyczna ciekawostka, budzi także poważne pytania o przyszłość. Przy okazji warto przypomnieć, że znacząco wzrosła też ostatnio liczba mieszkańców Wrocławia, który stał się trzecim największym miastem w Polsce.

Tempo przyrostu liczby ludności osiągnęło swój szczyt w latach 60. XX wieku, kiedy wynosiło 2,09 proc. rocznie. Obecnie jest już niższe i wynosi około 0,84 proc. rocznie. To nadal dużo, szczególnie w obliczu kurczących się zasobów nieodnawialnych czy niekorzystnych zmian klimatycznych.

W ciągu życia jednego pokolenia, przybyło nas 2 miliardy. Jeszcze w roku 1999, liczba ludzi na świecie wynosiła „zaledwie” 6 miliardów.

Powiększ obraz: Wykres przedstawiający prognozę przyrostu ludności na świecie ONZ
Wykres przedstawiający prognozę przyrostu ludności na świecie

Kolejny miliard ludzi ma się pojawić do 2037 roku. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie choćby na prąd, paliwa, żywność, surowce. Ale także wzrastającą presję na środowisko naturalne.

Zobacz także: Worldometers - licznik populacji na świecie.

Dziesięć najludniejszych krajów świata

Do najludniejszych państw na świecie należą: Chiny (1426 mln ludzi w 2022), Indie (1412 mln), USA (337 mln), Indonezja (275 mln), Pakistan (234 mln), Nigeria (216 mln), Brazylia (215 mln), Bangladesz (170 mln), Rosja (145 mln) i Meksyk (127 mln).

Ludność Polski (38 mln) to 0,47 proc. światowej populacji.

Ilu mieszkańców ma Wrocław?

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego, w 2021 roku Wrocław miał 673 tysiące mieszkańców i stał się tym samym trzecim największym miastem w Polsce (po Warszawie i Krakowie). Spis przeprowadzany był jednak jeszcze przed pojawieniem się w mieście dużej liczby osób z ogarniętej wojną Ukrainy. W tej chwili szacuje się, że stolica Dolnego Śląska może mieć około 850-900 tysięcy mieszkańców.

Źródło: population.un.org