wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianka zaufała oszustowi podającemu się za policjanta. Straciła ogromną sumę
Nie dajmy się nabierać telefonicznym  oszustom! shutterstock
Nie dajmy się nabierać telefonicznym oszustom!

Oszust podający się za policjanta twierdził, że bierze udział w tajnej akcji i przekonał wrocławiankę, że jej konto bankowe jest zagrożone. Kobieta przekazała mu pieniądze, by służby je „zabezpieczyły”. „Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy ani nie informuje o tajnych akcjach!” – przypomina Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Reklama

61-letnia mieszkanka Wrocławia straciła prawie 750 tysięcy, bo zaufała oszustowi, który skontaktował się z nią telefonicznie.

Mężczyzna podał się za policjanta. Poinformował wrocławiankę, że służby prowadzą tajne działania zmierzające do zatrzymania groźnych przestępców. Twierdził, że jej konto bankowe jest zagrożone, więc by ochronić oszczędności, musi na jakiś czas przekazać je policjantom.

Przerażona kobieta zaufała oszustowi i przelała pieniądze na wskazany przez niego rachunek. O tym, że to był błąd, przekonała się dopiero podczas kolejnej wizyty w banku.

Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy ani nie informuje o prowadzonych akcjach. Nie dajmy się oszukać!
Miejska Komenda Policji we Wrocławiu

Na policjanta, na wnuczka, na prokuratora

Oszukana przez rzekomego policjanta wrocławianka nie jest pierwszą ofiarą przestępstwa tego rodzaju.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni ktoś podający się za policjanta, prokuratora albo np. pracownika banku i informuje, nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów, więc żeby nie stracić pieniędzy, należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji. Telefonować może też fałszywy wnuczek albo inny członek rodziny, który uczestniczył w wypadku drogowym i prosi o pieniądze, które pomogą mu uniknąć kary więzienia. Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele, ale cel mają tylko jeden - chodzi o to, by żerując na ufności i niewiedzy ofiar, wyłudzić od nich jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.
Komenda Miejska Policji we Wrocawiu

Niedawno policja informowała np. o wrocławiance, która została oszukana metodą „na wnuczka” i straciła blisko 140 tys. zł. Inną mieszkankę naszego miasta oszukał mężczyzna podający się za lekarza przeżywającego piekło podczas misji na Półwyspie Arabskim i w Afryce.

Jak możemy chronić siebie i bliskich przed oszustami?

  • Rozmawiajmy z naszymi bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. Ostrzegajmy ich przed oszustami.
  • Każde oszustwo lub jego próbę zgłaszajmy w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem alarmowym 112. 
  • Nie bądźmy naiwni.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl