wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław z wizytą w Oksfordzie. Życzliwek już tam zamieszkał

Krasnal Życzliwek – dar Wrocławia dla Oksfordu

Odsłonięcie krasnala Życzliwka w Covered Market, wizyta w polskiej szkole, udział w dyskusji Climate Emergency i uroczysta parada zakończona złożeniem wieńca przy monumencie War Memorial przy St Giles. To program oficjalnej wizyty w Oksfordzie, partnerskim mieście Wrocławia, którą w weekend 9-10 listopada składa wiceprezydent Jakub Mazur.

Reklama

Oksford, stolica hrabstwa Oxfordshire, jest partnerskim miastem Wrocławia od października ubiegłego roku i uzupełnia listę wielu innych (m.in. Breda, Drezno, Hradec Kralove, Lille, Lwów, Wilno), z którymi Wrocław utrzymuje regularne kontakty. Delegację ze stolicy Dolnego Śląska przywita w angielskim mieście Craig Simmons, lord major Oksfordu.

W programie oficjalnej wizyty wiceprezydenta Jakuba Mazura są odwiedziny w Polskiej Szkole w Oksfordzie imienia gen. Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza, ale i zasłużonego powojennego działacza polonijnego w Anglii (w Oxford University Sport znajduje się tablica pamiątkowa, w miejscu, gdzie generał prowadził zajęcia sportowe dla studentów uniwersytetu).

Szkoła proponuje m.in. zajęcia sobotnie, a uczęszcza do niej ok. 200 dzieci. Delegacja z Wrocławia weźmie także udział, wspólnie z m.in. przedstawicielami z Bonn i Lejdy (innych miast partnerskich Oksfordu), w dyskusji Climate Emergency.

Życzliwek już w Oksfordzie

W sobotę, 9 listopada, nastąpiło odsłonięcie krasnala Życzliwka – daru Wrocławia dla Oksfordu, który „zamieszkał” w historycznym budynku hali Covered Market otwartej w 1774 r. Obok krasnala znalazła się także tablica informacyjna poświęcona wydarzeniu.

W ceremonii wzięli udział wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz burmistrz Oxfordu, radny Craig Simmons, a obecni byli podczas tego wydarzenia także radna Mary Clarkson – członkini komisji ds. kultury, Ewa Gluza – przewodnicząca Oxford Polish Association i członkowie polskiej społeczności w Oksfordzie.

Burmistrz Simmons przywitał Życzliwka z dużą radością i nadzieją, że nie będzie to jedyny krasnal w Oksfordzie. Wiceprezydent Jakub Mazur, wyjaśniając krótko genezę naszych krasnali, powiedział, że na szczęście dzisiaj krasnale we Wrocławiu nie są już symbolem walki i oporu, a jedynie budzą pozytywne skojarzenia, bawią i pomagają budować przyjazne relacje, również z naszymi przyjaciółmi w miastach partnerskich.

Hołd dla poległych na frontach świata 

Ostatnim zaplanowanym wydarzeniem wizyty będzie uroczysta parada, którą zakończy złożenie wieńca przy monumencie Oxford War Memorial (upamiętniającym oksfordzkie ofiary I wojny światowej) w przeddzień obchodów Remembrance Day, które odbywają się w Wielkiej Brytanii 11 listopada.

Rocznica zakończenia I wojny światowej jest dniem refleksji i zadumy, podczas którego obywatele brytyjscy dwoma minutami ciszy oddają cześć poległym na wszystkich frontach świata. W 1918 roku król Jerzy V wydał proklamację, w której prosił obywateli Wspólnoty Brytyjskiej o ,,coroczne oddawanie hołdu poległym poprzez zachowanie dwóch minut ciszy każdego 11 listopada''.

Przy pomnikach upamiętniających wojny składane są kwiaty – wieńce z czerwonych maków.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama