4. Wrocław rozszerza współpracę z miastami partnerskimi Bredą i Lwowem
Memorandum o współpracy podpisali: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Paul Depla - burmistrz Bredy, oraz Andrij Sadowy, mer Lwowa, który w spotkaniu uczestniczył zdalnie materiały prasowe UM Wrocław

Władze Wrocławia podtrzymują chęć ścisłej współpracy z miastami partnerskimi: Bredą w Niderlandach i ukraińskim Lwowem. Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, podpisał memorandum o dalszym współdziałaniu z przedstawicielami zaprzyjaźnionych ośrodków.

O podtrzymywaniu intensywnych relacji i zakresie współpracy rozmawiali w Niderlandach burmistrz Bredy - Paul Depla, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz mer Lwowa Andrij Sadowy. Ten ostatni w dyskusji brał udział w formule online ze względu na wojenną sytuację we Lwowie.

W uroczystości w Urzędzie Miejskim w Bredzie udział wzięli również:

• Margareta Kassangana - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Niderlandów i Stały Przedstawiciel RP przy OPCW,
  • Oleksander Karasevych - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Królestwie Niderlandów;
  • wiceburmistrzowie Bredy Boaz Adank i Peter Bakker;
  • przedstawiciele ambasad i urzędów trzech miast.

Przyjaciele wspierają lwowian

Idea wsparcia Lwowa i Ukrainy poprzez sieć miast partnerskich zaczęła być realizowana zaraz po wybuchu wojny w 2022 roku. Jej sformalizowanie w formie dokumentu podpisanego przez trzy miasta zainicjował burmistrz Paul Depla.

Zarówno Wrocław jak i Breda wspierają mieszkańców Lwowa i całej Ukrainy od samego początku wojny w wielu wymiarach:

• organizują transporty pomocy humanitarnej,
  • udzielają schronienia uchodźcom,

• wspierają programy edukacyjne dla ich dzieci,
  • przekazują środki finansowe oraz specjalistyczne wyposażenie medyczne i wojskowe (karetki, drony, agregaty prądotwórcze, pojazdy terenowe, odśnieżarki itp.).

Historyczne związki zaprzyjaźnionych miast

Trzy miasta partnerskie łączy nie tylko bieżąca współpraca, ale też wspólna historia poprzez postać gen. Stanisława Maczka, który ze swoją armią wyzwolił miasto w czasie II wojny światowej. Legendarny polski dowódca urodził się we Lwowie.

– Umacniamy więzi z naszymi przyjaciółmi z Holandii i Ukrainy. Memorandum podpisane przez Wrocław, Bredę i Lwów koncentruje się nie tylko na bieżącej pomocy, ale wyznacza również długofalowe cele trzech miast do 2029 roku, m.in. współpracę w dziedzinie edukacji, ochrony środowiska i wsparcie dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską. W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy głębokie więzi i wzajemne wsparcie są kluczowe - Wrocław jest zawsze gotowy do pomocy – powiedział wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Źródło: materiały prasowe