4. „Wrocław 1948. Stolica Polski”. Czy na pewno? Zobaczcie na wystawie przy Hali Stulecia
Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu w 1948 roku. Przed budynkiem Hali Stulecia stoi rząd traktorów. Narodowe Archiwum Cyfrowe

75 lat temu oczy całego kraju zwrócone były na Wrocław. Komunistyczne władze zorganizowały w stolicy Dolnego Śląska dwa wielkie wydarzenia: Wystawę Ziem Odzyskanych oraz Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Wrocław stał się na chwilę „stolicą Polski”, najważniejszym politycznie miejscem w kraju. Ale za fasadą rządowej propagandy, kryła się ponura rzeczywistość. Jej prawdziwe oblicze ma przybliżać zorganizowana przez wrocławski IPN wystawa.

Dostępne powszechnie archiwa pokazują często jedynie radosny, pełen pompy i zadęcia fałszywy świat rodem z komunistycznej propagandy. Jej próbkę możecie zobaczyć w galerii zdjęć z Wystawy Ziem Odzyskanych, pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Państwowego.

Jak było naprawdę?

- Wystawa ukazuje miasto takim jakim było 75 lat temu: z jednej strony wielkie imprezy propagandowe takie jak Wystawa Ziem Odzyskanych oraz Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, z drugiej strony brutalna walka z podziemiem niepodległościowym i instalacja systemu komunistycznego. W tle zaś miasto podnoszące się z ruin. Te antagonistyczne rzeczywistości zostaną przedstawione jako fasady i tyły komunistycznego systemu – informuje IPN.

Jej elementem wiodącym są fotografie i relacje prasowe komentujące wydarzenia z tamtych lat Są także fragmenty przemówień, oficjalne stanowiska władz, dokumenty wytworzone przez aparat bezpieczeństwa czy cytaty z literatury wspomnieniowej i wiersze.

Wernisaż wystawy odbył się 4 sierpnia 2023 r. przy ul. Wystawowej 1 (w pobliżu iglicy przed Halą Stulecia) we Wrocławiu. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 sierpnia br.

Źródło: materiały prasowe