4. Wpuść na swoją działkę geodetę, bo modernizuje osnowę. Taki przegląd jest potrzebny
Geodezyjny punkt pomiarowy, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Geodezyjny punkt pomiarowy, zdjęcie ilustracyjne

Osnowa geodezyjna to sieć zbudowana ze znaków - reperów. Pokrywa ona cały obszar kraju. Są to punkty odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Właśnie trwa ich przegląd. Jeśli masz osnowę na swojej działce, wpuść geodetę, niech spokojnie wykona swoją pracę. Dzięki takim działaniom możemy nie tylko mierzyć Wrocław, ale też wyznaczać działki.

Przegląd i opracowanie projektu technicznego modernizacji szczegółowej osnowy poziomej dla miasta Wrocławia. Ta akcja już się zaczęła i potrwa do końca roku. Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego chce uaktualnić osnowę geodezyjną.

Część wrocławskich rad osiedlowych podała tę informację w swoich mediach społecznościowych

RO Grabiszyn-Grabiszynek wyjaśnia, że osnowa geodezyjna to sieć zbudowana ze znaków - reperów. Pokrywa ona cały obszar kraju. Są to punkty odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Dzięki osnowie geodeta jest w stanie wykonywać pomiary i obliczać współrzędne punktów lub w oparciu o nią tyczyć punkty w terenie.

Niektóre punkty pomiarowe znajdują się na prywatnych działkach

Większość punktów osnowy znajduje się na działkach należących do gminy Wrocław, więc geodeci będą pracowali głównie na terenach publicznych.

Jednak część punktów znajduje się na terenach prywatnych. Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu uprzedza o tych działaniach i prosi o umożliwienie pomiaru specjalistom.

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne nakazuje, by właściciel lub zarządca nieruchomości umożliwił geodetom wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych.

Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, czy geodeta działa na zlecenie ZGGKiKM, może zadzwonić na al. Kromera 44 pod nr. tel. 71-327-21-00 w godz. 7-15 lub napisać: sekretariat(at)zgkikm.wroc.pl i się upewnić.