wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Mamy nowego krasnala – Unicefka! Zobacz, co symbolizuje i gdzie można go znaleźć

Unicefek – krasnal autorstwa Beaty Zwolińskej-Hołod, który pojawił się dzisiaj przy Przejściu Dialog (ul. Świdnicka 19) – to symbol wdzięczności Wrocławia za wsparcie, jakiego po wybuchu wojny w Ukrainie i pojawieniu się uchodźców udzielił miastu UNICEF.

Reklama

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, do Wrocławia napłynęły dziesiątki tysięcy uchodźców z tego kraju. Wśród nich były dzieci, którym trzeba było umożliwić chodzenie do przedszkola i szkoły, a także na wiele innych sposobów pomóc im w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

W tym trudnym momencie Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF przekazał naszemu miastu ponad 42 mln zł, z czego ponad 24,5 mln złotych przeznaczono na edukację (o tym, co dokładnie można było zdziałać dzięki tym pieniądzom, piszemy niżej).

To było ogromne wsparcie

To było ogromne wsparcie. Przeznaczyliśmy te środki m.in. na stworzenie we wrocławskich przedszkolach i szkołach warunków, w których mogą się uczyć dzieci z Ukrainy, zatrudniliśmy asystentów, którzy im pomagają, zakupiliśmy sprzęt do nauki zdalnej. Dzięki tym pieniądzom możliwe było także udzielenie potrzebującym wsparcia psychologicznego i innych rodzajów pomocy. Krasnal Unicefek to symbol naszej wdzięczności za pomoc, która wcale nie była symboliczna. Pragniemy także, by przypominał nam wszystkim o konieczności międzynarodowej solidarności z ludźmi, którzy są ofiarami wojny.
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

– Dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy od Unicefu, mogliśmy pomóc dziesiątkom tysięcy osób – dodał Marcin Miedziński, zastępca Dyrektora Wydziału Szkół Podstawowych i Przedszkoli, który po wybuchu wojny w Ukrainie koordynował pracę wielu jednostek w mieście jako szef sztabu kryzysowego. – Bez niego, a także bez zaangażowania dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, rodziców i uczniów, trudno by było przyjąć do wrocławskich placówek oświatowych 12 tysięcy dzieci. Pieniądze UNICEFU trafiły także do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Krasnal z wielkim sercem w dłoniach

Unicefek to krasnal z wielkim sercem w dłoniach oraz atrybutem charakterystycznym dla UNICEF: torbą wypełnioną produktami pomocowymi takimi jak szkolne plecaki, książki czy laptopy. Właśnie między innymi taka pomoc trafiła do Wrocławia. 

W odsłonięciu krasnala wziął udział Konsul Generalny Ukrainy Yurii Tokar oraz Polat Kizildag, dyrektor Biura Terenowego Unicefu w Krakowie.  

– Bardzo się cieszę, że Wrocławiowi przybył nowy krasnal o tak pięknym imieniu. Jesteśmy wdzięczni Polsce, że przyjęła naszych obywateli, którzy byli zmuszeni uciekać przed wojną, a UNICEF-owi za włączenie się w tę pomoc poprzez przekazanie środków – powiedział Yurii Tokar. Przypomniał także, że wojna w Ukrainie wciąż trwa i ta pomoc nadal jest potrzebna.

Ten nieduży krasnal symbolizuje jedno z największych partnerstw, jakie nasza organizacja nawiązała w Polsce. Jesteśmy szczęśliwi, że wśród znanych na całym świecie wrocławskich krasnali pojawił się także ten, który nosi imię naszej organizacji.
Polat Kizildag, Dyrektor Biura Terenowego UNICEF-u w Krakowie  

Miejsce nie jest przypadkowe

Miejsce, w którym pojawił się Unicefek, nie jest przypadkowe. Znajduje się tuż obok Przejścia Dialogu, gdzie  migranci  i uchodźcy  mogą otrzymać bezpłatne wsparcie informacyjne. W pierwszych miesiącach wojny konsultanci pomogli tam 24 tysiącom Ukraińców.

To niejedyny krasnal związany z wybuchem wojny w Ukrainie

Krasnal Unicefek odsłonięty w ramach kampanii „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”,  nie jest jedynym krasnalem związanym z wybuchem wojny w Ukrainie.

Figurki krasnali Wolontariusza i Uchodźczyni pojawiły się wcześniej przy wejściu na Dworzec Główny PKP. To symboliczny wyraz wdzięczności i upamiętnienie wszystkich wolontariuszy, którzy podczas pierwszych dni wojny w Ukrainie pomagali uchodźcom, tłumnie przyjeżdżającym na dworzec.  

Na co dokładnie zostały przeznaczone środki przekazane przez UNICEF?

Oświata. Środki przekazane przez UNICEF przeznaczono m.in. na:

 • przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego w związku z większą liczbą dzieci w placówkach,
 • organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach,
 • doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych,
 • zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych,
 • szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych,
 • szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli.

Wrocławskie placówki oświatowe otrzymały również wsparcie w formie przekazanego sprzętu, tj. laptopów i tabletów z oprogramowaniem czy przenośnych laboratoriów komputerowych (2550 szt. sprzętu).

Działania Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego sfinansowane przez UNICEF:

 • zapewnienie pomocy psychologicznej, prawnej oraz konsultacyjnej w Przejściu Dialogu w postaci bezpłatnych konsultacji ze specjalistami (bez konieczności zapisów i rezerwacji miejsc),
 • konkursy dla organizacji pozarządowych w ramach których wyłoniono m.in. inicjatywy:działań lokalnych (osiedlowych), których głównym celem jest integracja uchodźców i społeczeństwa przyjmującego (przykład: warsztaty, szkolenia dla animatorów, spotkania osiedlowe w formie pikników),
 • szkolenia międzykulturowe dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, których celem jest zminimalizowanie/wyeliminowanie hejtu, uprzedzeń i dyskryminacji,
 • wydarzenia artystyczno-sportowe, jako sposób na integrację,
 • kursy języka polskiego dla dzieci (a także dla osób dorosłych, które dzięki nim otrzymywały możliwości wsparcia dzieci, które pozostają pod ich opieką),
 • przygotowanie i wydanie materiały informacyjnych o działalności systemu edukacji, a także przybliżające miasto, które stało się nowym domem.

Działania MOPS we Wrocławiu sfinansowane przez UNICEF:

 • szkolenia w prowadzeniu programów wsparcia dla rodziców/opiekunów (m.in. w zakresie przeciwdziałania przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci, wspierania dzieci w kryzysie humanitarnym),
 • organizacja asystentury rodzinnej (AR) w środowisku,
 • zakup laptopów i telefonów wraz z abonamentem,
 • wsparcie opiekunów tymczasowych (tj. opiekunów  małoletnich obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przebywali na terenie Polski bez opieki rodziców biologicznych),
 • zatrudnienie aspirantów pracy socjalnej (zatrudniono obywateli Ukrainy, którzy ułatwiali rodzinom uchodźczym poruszanie się po Wrocławiu i w polskim systemie wsparcia/prawnym, komunikowali się w języku ukraińskim i polskim),
 • treningi i szkolenia dla zawodowych rodzin zastępczych i opiekunów tymczasowych (opieka nad dzieckiem w trudnej sytuacji życiowej, wypalenie zawodowe, rozwój osobisty itp.),
 • usługi dla dzieci i kobiet doznających przemocy domowej/po przemocy domowej,zapewnienie wsparcia finansowego rodzinom z dziećmi, w tym: zasiłki celowe, okresowe,zapewnienia wsparcia finansowego dzieciom znajdującym się pod opieką opiekunów tymczasowych,
 • zapewnienie dostępu dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonymi niepełnosprawnością do programów pomocowych (zlecenie organizacjom pozarządowym usługi wsparcia i wzmocnienia dzieci z deficytami i niepełno sprawnościami).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl