4. Stosunki dyplomatyczne Wrocław – Izrael

„Wrocław jest miastem otwartym i gościnnym, na co dzień oddychającym wolnością, w którym kwestie równego traktowania, praw człowieka i tolerancja, zajmują miejsce podstawowe. To są wartości, o które we Wrocławiu dbamy i o które stale zabiegamy” – tak brzmią pierwsze słowa deklaracji, którą wiceprezydent Wrocławia podpisał w środę 14 lutego.

Deklaracja Prezydenta Wrocławia w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi jest dyplomatycznym sprzeciwem wobec wszelkich aktów antysemityzmu i ksenofobii we Wrocławiu. Wrocławskim politykom nie chodzi tylko o chuligański incydent podpalenia świecznika chanukowego w centrum miasta – pisaliśmy o tym w tekście: Zniszczyli świecznik chanukowy w centrum miasta. Szuka ich policja z 15 lutego - choć również.

Wrocław wyciągnął lekcję z historii Breslau

„Pielęgnując i czerpiąc z ogromu tego dziedzictwa, Wrocław z dumą przystępuje do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście IHRA. Definicja antysemityzmu, sformułowana przez IHRA, będzie ważnym narzędziem i punktem odniesienia, by skutecznie zwalczać i zapobiegać antysemityzmowi” – czytamy w deklaracji.

Deklarację wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński podpisał w obecności ambasadora Izraela w Warszawie Yacova Livnego (transmisja online), Agnieszki Markiewicz, dyrektor na Europę Centralną American Jewish Committee, Aliny Szeptyckiej, pełnomocniczki prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania oraz reprezentacji żydowskiej społeczności we Wrocławiu.

Powiększ obraz: <p>Podpisanie deklaracji prezydenta Wrocławia w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi</p> Marek Książarek

– To, co dzisiaj robimy, jest bardzo istotnie. W ten sposób wysyłamy bardzo ważną wiadomość – mówi Yacov Livne, ambasador Izraela w Warszawie.

A wiadomość ta brzmi następująco: demokracja, wolność i tolerancja są naszymi europejskimi wartościami.