4. Urząd stanowczo dementuje informacje o wypłacie tych pieniędzy
Mężczyzna, kobieta, dziewczynka i chłopiec patrzą telefon, w kółku plik banknotów w ręce, zdjęcie ilustracyjne shutterstock

Informacja, która krąży w Internecie o wypłacanym rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznym wyrównaniu 500+ do kwoty 800+ jest nieprawdziwa. ZUS stanowczo dementuje pogłoski o przelewanych na konta dodatkowych pieniądzach. Zobacz szczegóły.

Fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku - to zwykły fake news. W galerii zdjęć zobacz nieprawdziwe wnioski i najważniejsze informacje ws. 800 plus.

Uwaga na fake news o 800 plus. ZUS stanowczo dementuje

Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Zapowiedź 800 plus ogłoszono w maju br.

800 plus kiedy ruszy wypłata pieniędzy

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się automatycznie w 800+.

- Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po nowym roku rodzice zobaczą na swoich kontach kwotę 800 zł zamiast 500 zł. Dostaną także informacje o podwyżce na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje Kowalska-Matis.

Kto może otrzymać 500 plus i 800 plus. Ważne terminy

Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak, aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r.

Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku.

• Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci.
  • Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem.
  • Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

800 plus zamiast 500 plus. Wnioski o świadczenie. Daty

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., są przyjmowane od 1 lutego.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp[at]tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Wniosek o 500+ / 800+ w aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

• Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+.
  • Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy.
  • Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.