wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. W przedszkolu na Klecinie odbyły się prawdziwe, demokratyczne wybory [ZDJĘCIA]

Przedszkole nr 56 „Niezapominajka” już od małego uczy dzieci ważnych kwestii w społeczeństwie. Dziś (16 listopada) w jednym z budynków przy ul. Wałbrzyskiej odbyła się uroczystość Zaprzysiężenia Przedszkolnej Rady Dzieci, która została wyłoniona w demokratycznych wyborach. Na czym będzie polegała władza Ali, Zuzi i Marysi? Zobaczcie!

Reklama

W tym przedszkolu liczy się zdanie dzieci!

Przedszkole nr 56 „Niezapominajka” mieści się we Wrocławiu w trzech lokalizacjach − przy ul. Wałbrzyskiej 2a, Wałbrzyskiej 16 i Dożynkowej 6a. W każdej z nich od najmłodszych lat dzieci uczą się o ważnych sprawach społecznych. Placówka od trzech lat realizuje projekt „Podróż wrocławskich dzieci do demokracji i praw obywatelskich”. Na czym on polega?

Projekt polega m.in. na tym, że spośród kandydatów dzieci najstarszych wybieramy Przedszkolną Radę Dzieci. Wybory te są przeprowadzone w sposób demokratyczny i bardzo zbliżony do tych zasad, jakie obowiązują w świecie dorosłych. Jest kampania wyborcza i edukacja wyborcza, a kandydaci zachęcają rówieśników poprzez plakaty, ulotki i rozmowy do oddawania głosów właśnie na nich.
Katarzyna Głowik-Jamróz, dyrektor przedszkola

Galeria zdjęć

Takie wybory odbyły się w przedszkolu 18 października, a dziś (tj. 19 listopada) miała miejsce uroczystość Zaprzysiężenia Przedszkolnej Rady Dzieci, w której - dzięki głosom kolegów i koleżanek - będą działać Alicja, Zuzanna i Maria. Na czym będzie polegała ich „władza”?

Przede wszystkim muszą mieć świadomość i tak też to będzie prowadzone, że mają wpływ na to, co się dzieje wokół nich, w ich środowisku przedszkolnym. Mogą mieć wpływ na wiele rzeczy - wybierać dodatkowe atrakcje, jakie będą towarzyszyły im w codziennym życiu, mogą decydować, co zmienimy w organizacji dnia, jak np. usłyszane postulaty o zwiększonej liczbie naleśników i spaghetti.
Katarzyna Głowik-Jamróz, dyrektor przedszkola

− Wydawać by się mogło, że są to drobne elementy, które tak naprawdę w niczym nam nie przeszkadzają ani nie sprawiają hałasu organizacyjnego. A jednak to, że dzieci zgłaszają takie postulaty i zobaczą, że będą one wysłuchane i zrealizowane, mam nadzieję, uświadomi ich, że mają realny wpływ na swoje życie − dodaje dyrektor.

Wsparcie najbliższych od małego

W tym niezwykle ważnym wydarzeniu dzieciom towarzyszyli rodzice. Co sądzą o projekcie? Spytaliśmy o to Panią Mirosławę, mamę Marysi, która wygrała wybory do Przedszkolnej Rady Dzieci.

Jako rodzic jestem dumna, że przedszkole realizuje taki niesamowicie ważny projekt. O demokrację trzeba walczyć, dopominać się i pielęgnować. Demokracja to proces, który się rodzi, nabiera doświadczenia. Cieszę się, że nasze dzieci w Niezapominajce już od najmłodszych lat mogą poznać zagadnienie demokracji, że dzieci są pytane o zdanie i że jest ono brane pod uwagę.
Mirosława Szymańska, mama Marysi

Zobaczcie wszystkie zdjęcia z uroczystości!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl