3. Edukacja
  5. Kolejna szkoła świętuje jubileusz! XIII LO we Wrocławiu obchodzi 50 urodziny
Uroczystość 50-lecia XIII LO we Wrocławiu fot. Maciej Kulczyński
Uroczystość 50-lecia XIII LO we Wrocławiu

Liceum Ogólnokształcące nr XIII przy ul. Haukego Bosaka we Wrocławiu świętowało dzisiaj (24 listopada) swoje 50-lecie. To m.in. właśnie w tej szkole uczą się przyszli lekarze, dziennikarze czy prawnicy. Podczas uroczystości nie brakowało występów uczniów, pięknych życzeń i przemówień. Wręczono również medale dla zasłużonych nauczycieli. Zobaczcie zdjęcia!

Trzynaste liceum ma już 50 lat!

XIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Haukego Bosaka we Wrocławiu ma już 50 lat. W piątek (24 listopada) odbyło się świętowanie.

To wyjątkowy dzień, który dzięki Waszej obecności możemy świętować. Jest pełen zarówno radości, jak i nostalgii. Moje wspomnienie sprzed 24 lat, kiedy po raz pierwszy przekroczyłem próg XIII liceum mogą oddać słowa piosenki: „Pamiętasz, była jesień”. Tak, to była jesień, a dokładnie wrzesień 2000 roku. Prawie ćwierć wieku temu związałem swoje losy z tą placówką i miałem przywilej być świadkiem wielu wspaniałych wydarzeń. Obserwować rozwój i wielkie zmiany, które w tym czasie zaszły w szkolnej rzeczywistości.
Piotr Pitura, dyrektor szkoły

Trzynastka jest otwarta, tolerancyjna i wielokulturowa – takimi słowami opisał ją prezydent miasta Jacek Sutryk, którego nie zabrakło podczas tej uroczystości.

Od pół wieku LO XIII kształci, uczy, edukuje i rozwija kolejne pokolenia wrocławianek i wrocławian. Piękna tradycja, historia pełna wielkich momentów. Jej mury opuściło już wielu wybitnych i znanych absolwentów. Dziękuję całej społeczności szkoły za to, że przez lata czynicie to miejsce wyjątkowym.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości 50-lecia XIII LO oraz zdjęcia z kronik szkolnych!

To tutaj uczą się przyszli lekarze, prawnicy i dziennikarze

W 2023 roku Liceum nr XIII uzyskało tytuł „Złotej Szkoły 2023”, przyznanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” (szkoła zajęła 501 miejsce w rankingu ogólnopolskim i 36 miejsce w rankingu dolnośląskim).

Od roku szkolnego 2022/2023 Liceum nr XIII stało się użytkownikiem hali sportowej. Obiekt służy uczniom dwóch Szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr XIII oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 dla sekcji szermierczych.

Szkoła pro­po­nuje naukę w klasach:

• ogólnej, np. dziennikarskiej, medialnej, biologiczno-chemicznej, turystycznej, politechnicznej, ekonomicznej, prawniczej, architektonicznej, plastycznej;
  • klasie z programem DSD (program DSD ma na celu przygotowanie uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1) – dla absolwentów SP;
  • prowadzi długotrwałą i szeroką współpracę ze szkołami partnerskimi w Niemczech oraz z Liceum De La Salles w Metz we Francji;
  • Liceum Ogólnokształcące nr XIII współpracuje m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym - „Klasa patronacka-trzecią misją uczelni”, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Wyższą Szkołą Bankową;
  • w szkole od 2000 r. działa Młodzieżowa Wszechnica Dziennikarska. Na spotkania zapraszani są znani i ciekawi ludzie z Wrocławia i nie tylko;
  • w szkole wydawany jesz „Szlif” – gazeta oficjalnie zarejestrowana, podlegająca prawu prasowemu. Wszystkie teksty pisane są przez uczniów klas dziennikarskich;
  • od 1997 r. szkoła uczestniczy w pro­jekcie Erasmus+ (dawniej Come­nius).

Wyróżnieni nauczyciele Trzynastki

Główną częścią uroczystości było wręczenie medali „Merito de Wratsilavia” zasłużonym pracownikom szkoły:

• Janina Uzunow – emerytowana nauczycielka języka francuskiego

Należy do pierwszej kadry Liceum, poświęciła szkole prawie 30 lat życia. Rozpoczęła współpracę ze szkołami we Francji w ramach wymian z Lyonem w latach 80 – tych XX wieku. Osoba o wielkiej charyzmie, pracowita, rzetelna, z genialnym poczuciem humoru, przyjaciel szkoły.

• Małgorzata Wiater-Mohr – nauczycielka historii

Przepracowała w tym liceum 36 lat. Osoba o wielkiej osobowości i charyzmie, która zainicjowała w latach 90–tych współpracę ze szkołami w Niemczech, Czechach, Włoszech, Holandii, Norwegi w ramach m.in. projektu Comenius a później Erasmus+. Była wieloletnim opiekunem Samorządu Szkolnego, przyjaciółka młodzieży, która wychowała wiele pokoleń uczniów. Absolwenci wspominają ją jako nauczyciela wymagającego, uczciwego i sumiennego. Zainicjowała obchody Święta Patrona Szkoły, które kontynuowane są do dziś.

• Wojciech Chądzyński – przepracował 20 lat jako nauczyciel warsztatów dziennikarskich

Stworzył szkolną gazetę „Szlif” wydawaną regularnie, co miesiąc od 2001 przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr XIII im. Aleksandra Fredry. Założyciel w szkole Wszechnicy dziennikarskiej, na którą zapraszani są różni ciekawi ludzie ze świata polityki, kultury, sztuki, dziennikarstwa. Autor wielu książek i publikacji o Wrocławiu m.in. „WROCŁAW wydarzenia niezwykłe”, „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”, „Wędrówki po Dolnym Śląsku i jego stolicy”. Doskonały nauczyciel warsztatu dziennikarskiego i przyjaciel młodzieży.

• Barbara Boruczkowska – główna księgowa z 50 letnim stażem pracy, w tym ponad 20 lat w Liceum Ogólnokształcącym nr XIII

Doskonały pracownik, zawsze na stanowisku, rzetelna, uczciwa i bardzo pracowita, wymagająca od innych ale przede wszystkim od siebie.

• Stanisława Lulek – portierka z 43 letnim stażem pracy w LO nr XIII

Sumienna, rzetelna, uczciwa, oddany pracownik szkoły, bardzo dobry człowiek, zawsze gotowa do pomocy nawet w ramach prywatnego czasu. Zdaniem społeczności szkolnej - „Kamery w szkole nie potrzebne, Pani Stasia wszystkich zna i wszystko widzi”.