4. Przeleci nad nami Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Z Wrocławia będzie można ją zobaczyć już dwie minuty przed godziną 17
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)

Możesz wyjść z pracy przed godziną 17? Zamiast zerkać jak zwykle na ekran smartfona spójrz w niebo, a zobaczysz przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sprawdź, o której godzinie trzeba to zrobić i w którym kierunku patrzeć, jeśli jesteś we Wrocławiu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) –  składający się z 16 modułów największy sztuczny satelita Ziemi – będzie się przesuwać po niebie z zachodu na wschód.

Jak pisze Karol Wójcicki facebookowej strony  „Z głową w gwiazdach”, „zobaczenie stacji jest dziecinnie proste i nie powinno stwarzać problemów nawet obserwatorom stojącym bezpośrednio pod latarnią w centrum dużego miasta.”

Zobaczysz ją w postaci bardzo jasnego punktu. Widać ją tak dobrze, ponieważ jest spora, a elementy jej baterii słonecznych odbijają mnóstwo słonecznego światła.

Musisz jednak pamiętać o jednym drobiazgu: kluczem do sukcesu jest spojrzenie w niebo w odpowiednim momencie.

We Wrocławiu ten moment oznacza krótki okres między godziną 16:58 i 15 sekund a godziną 17.01 i 56 sekund. Trzeba patrzeć nad północny horyzont.

Pierwsze moduły Międzynarodowej Stacji kosmicznej znalazły się na orbicie w 1998 roku. Dwa lata później zamieszkała tam pierwsza załoga. Od tego czasu przez stację przewinęło się 170 osób.