wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Święto nauki we Wrocławiu: Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory 2018, fot. WPT

Jak rozszerza się Wszechświat, czy balony mogą zastąpić króliki w kapeluszu magika, co widzą zwierzęta – to problemy, z którymi zmierzą się uczestnicy Festiwalu Naukowego E(x)plory, który zaplanowano na 5 kwietnia we Wrocławskim Parku Technologicznym. W programie, oprócz szalonych eksperymentów, są spotkania młodymi naukowcami z województwa dolnośląskiego, którzy walczą o miejsce w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory.

Reklama

Konkurs jest skierowany do osób w wieku od 13 do 20 roku życia, które mają pomysł na innowacyjny projekt naukowy i ma trzy etapy.

Pierwszym jest zgłoszenie projektu, polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono 174 projekty. 144 przeszły do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W każdym mieście młodzi naukowcy rywalizują o miejsca w finale organizowanego w Gdyni w październiku.

Finał: pieniądze i wstęp do kariery

Podczas finału zostaną wyłonione najlepsze pomysły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni stypendiami w wysokości dziesięciu, siedmiu i pięciu tysięcy złotych. Fundatorem jest Grupa LOTOS S.A.

Młodzi innowatorzy dostaną także szansę na rozwój swoich projektów podczas staży i programów mentorskich oraz bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie - Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która już po raz piąty organizuje regionalną edycję konkursu we Wrocławiu. Gospodarzami Festiwalu są: Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego PRO MATHEMATICA.

- Cieszymy się, że Program E(x)plory po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu – mieście dobrej energii i innowacji. Wrocławski Park Technologiczny i PRO MATHEMATICA, konsekwentnie wspierają młodych innowatorów już od kilku lat. - mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. – Festiwal Naukowy E(x)plory to wielkie święto nauki. Zaprezentują nam się młodzi innowatorzy, autorzy 29 projektów badawczych, biorących udział w regionalnych eliminacjach Konkursu Naukowego E(x)plory - dodaje. 

Podczas Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wziąć udział w wykładach oraz warsztatach naukowych.

Oprócz prezentacji projektów konkursowych, w planie są:

  • wykład dr Adama Czyżewskiego „Oczy okiem optyka”;
  • szalone eksperymenty i pokazy naukowców ze Smart Lab: „Zobaczyć niewidoczne”, „Chemiczne światła drogowe”;
  • doświadczenia i pokazy dr Katarzyny Kołacz i dr. Adama Zahlera związane z ciśnieniem powietrza.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: wrocł[email protected]

Program wydarzenia dostępny pod linkiem: http://bit.ly/programwroclaw

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama