3. Wiadomości z regionu
  4. Pomysł na weekend! Święto dobrego klimatu w Dolinie Baryczy! Rodzinne warsztaty w Miliczu
Muzeum Bombki w KOM w Miliczu KOM, archiwum
Muzeum Bombki w KOM w Miliczu

Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z Milicza to centrum wydarzeń, spotkań, zajęć edukacyjnych i warsztatów dla dzieci i dorosłych. Milicki KOM obchodzi dziesięciolecie. Świętowanie jubileuszu zaplanowano na niedzielę, 2 lipca. W programie warsztaty i atrakcje dla rodzin z dziećmi.

Do wyboru będą m.in.: warsztaty dla dzieci i dorosłych, filmy przyrodnicze i atrakcje w Muzeum Bombki. Serię wydarzeń zaplanowano od godziny 10.00 aż do wieczora. Udział w części z nich jest odpłatny.

Szczegółowy program atrakcji odpłatnych (10 zł od osoby):

• Warsztaty sitodruku dla dzieci i dorosłych - warsztaty składają się z krótkiego wprowadzenia teoretycznego i części praktycznej w zakresie drukowania, każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać kilka odbitek na torbach i przyniesionych materiałach (np t-shirtach) i zabierać je ze sobą;

Powiększ obraz: Warsztaty w Muzeum Bombki w Miliczu KOM, archiwum
Warsztaty w Muzeum Bombki w Miliczu

• Warsztaty zdobienia bombek - podczas zajęć uczestnicy poznają współczesną koncepcję regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska, łączącą motywy wzornicze z różnych części Polski. Dowiedzą się na czym polega kropkowa metoda dekorowania bombek i jak wygląda Bombka Dolnośląska;
  • Zwiedzanie Muzeum Bombki z Przewodnikiem – odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć unikalną ekspozycję ponad 6000 najciekawszych egzemplarzy ręcznie zdobionych bombek z dawnej miejscowej fabryki, w zbiorach znajdują się najbardziej tradycyjne bombki – kuliste, srebrzone i dekorowane brokatem – jak i te całkowicie współczesne o asymetrycznych formach i wymyślnych kształtach;
  • Zwiedzanie Muzeum Bombki w formie zabawy dla rodzin z dziećmi - przewodnikiem po grze jest opiekun dziecka, który otrzymuje instrukcje pomocnika Świętego Mikołaja. Celem gry jest rozbrojenie bombko-bomby, którą ukrył w muzeum Złodziej Świąt. Zabawa polega na rozwiązywaniu zadań opartych na teorii Inteligencji Wielorakich – językowych, logicznych, przyrodniczych, wizualnych, ruchowych i muzycznych.

Jak brzmi natura w Dolinie Baryczy

W programie jubileuszu są seanse filmowe.

• 11:00, Bajkowy Poranek - sentymentalny seans tradycyjnych bajek dla dzieci, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków.

• 13.00, film przyrodniczy „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”. Podróż po dzikich i malowniczych zakątkach Doliny Baryczy i przyjrzymy się z bliska jej przyrodniczym skarbom.
  • 15.30, film dokumentalny „Stawy Milickie - kraina niezwykłości”, który koncentruje się na historii i dziedzictwie tego największego w Europie kompleksu stawów rybnych, którego historia sięga aż 800 lat.