wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Nowy pawilon Sudety we Wrocławiu. Kiedy otwarcie?
Kliknij, aby powiększyć
Rzeźba na ceglanym postumencie, na dalszym planie: nowy budynek Sudety BO
Rzeźba na ceglanym postumencie, na dalszym planie: nowy budynek Sudety

W nowych Sudetach przy ul. Sudeckiej będzie piekarnia, sklepy i biura. Inwestycja tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej czeka na pozwolenie na użytkowanie. Nowy pawilon pokazujemy na zdjęciach.

Reklama

Budowa pawilonu usługowo-handlowego Sudety pod adresem ul. Sudecka 108 rozpoczęła się w 2023 roku i jest już prawie na mecie. Inwestor, spółdzielnia mieszkaniowa Pod Jaworami, czeka na pozwolenie na użytkowanie. Wiadomo, że otwarcie przeciągnie się z pierwszego kwartału 2024 roku na kolejne miesiące.

W Sudetach: piekarnia, sklepy i biura

W spółdzielni mówią, że w nowym budynku najemcy otworzą piekarnię i inne punkty handlowo-usługowe, ale więcej konkretów nie ujawniają. Dodają, że będą także biura. Część lokali jest do wynajęcia, o czym informuje baner znajdujący się przy pawilonie.

Autorem projektu jest Tomasz Marhall. Projektant został wyłoniony w konkursie. W jego opisie czytamy: „celem jest zaproponowanie nowego obiektu, zlokalizowanego na miejscu istniejącego modernistycznego parterowego pawilonu handlowo-usługowego, o podobnej funkcji, ale odpowiadającego na współczesne zapotrzebowania mieszkańców i innych użytkowników, dostosowanego do standardu współczesnego obiektu handlowego, obiektu usługowego czy funkcji biurowej".

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Sudety i sąsiedni blok BO
Sudety i sąsiedni blok

Wyburzanie poprzedniego obiektu rozpoczęło się w 2019 roku, mimo sprzeciwu rady osiedla oraz aktywistów. Osoby, które starały się o jego zachowanie, przynajmniej częściowe, twierdziły, że był doskonale wkomponowany w otoczenie i świetnie uzupełniał sąsiednią zabudowę z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Złożyli wniosek o wpis modernistycznego budynku do gminnej ewidencji, ale miejski konserwator odmówił, przychylając się do jego rozbiórki.

Nowy pawilon czy stary?

W miejscu starego jest już nowy. Jego forma, rytmiczny układ kompozycyjny bryły współgra z kształtem stojących za nim w rzędzie bloków przy al. Jaworowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl