wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Schronisko Samotnia w Karkonoszach ma nowego zarządcę
Schronisko Samotnia w Karkonoszach Schronisko Samotnia im. Siemaszki / FB
Schronisko Samotnia w Karkonoszach

Rodzina Siemaszków – po blisko 58 latach gospodarzenia w popularnym karkonoskim schroniskiem, musi je opuścić. Sylwia Siemaszko i jej córka Magda Siemaszko-Arcimowicz oraz zięć Marek Arcimowicz zapowiedzieli, że w Samotni będą jeszcze tylko do maja. Jednak niemal od razu w mediach społecznościowych pojawiły się opinie podważające rzetelność oferty nowego najemcy.

Reklama

Do zmiany zarządcy Samotni przedstawiciele właściciela – spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, próbowali doprowadzić już kilkukrotnie. Latem 2023 r. rodzina Siemaszków ogłosiła, że firma nie przedłużyła z nimi umowy dzierżawy. To wywołało olbrzymie poruszenie i protesty wśród miłośników górskich wyprawa. Podkreślano, że po zmianie gospodarza Samotnia straci swój charakter.

Kultowe schronisko w Karkonoszach

Rodzina Siemaszków zarządzała Samotnią od 1966 r. Za klimat tego miejsca odpowiadał przez wiele lat Waldemar Siemaszko, a po jego śmierci żona Sylwia Siemaszko i córka Magda Arcimowicz. Dla górskich wędrowców to sprawdzona przystań, miejsce wielu wydarzeń i spotkań.

Pod wpływem presji szefostwo wycofało się z ówczesnych decyzji o zmianie zarządcy i zapowiedziało powtórne ogłoszenie przetargu. Jego wyniki ogłoszono 6 lutego.

Pożegnanie Siemaszków

O konieczności opuszczenia Samotni dotychczasowi gospodarze zawiadomili za pomocą profilu w serwisie społecznościowym. Równocześnie upublicznili komunikat spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK o wyniku przetargu – w jego wyniku do prowadzenia Samotni wybrano firmę Wysoka II z Zakopanego.

Grzegorz Błaszczyk, szef spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, wylicza atuty oferty zakopiańczyków:

  • najwyższy proponowany czynsz – 37,5 tys. miesięcznie;
  • inwestycje w budynek oraz infrastrukturę wokół, w tym termomodernizację Samotni;
  • doświadczenie w prowadzeniu obiektów o podobnym charakterze. Wysoka II zarządza tatrzańskim schroniskiem PTTK Murowaniec.

Jestem pewny, że dalej dla tysięcy turystów będzie to ulubione schronisko PTTK w Karkonoszach. Może szarlotka będzie im smakowała inaczej, ale panorama gór się nie zmieni. Wygląd Samotni poza inwestycjami, które poprawią komfort i bezpieczeństwo turystów również. Nie zamienimy Samotni na górski hotel, nigdy nie mieliśmy nawet takich planów.
Grzegorz Błaszczyk, szef spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, dla TVN24

W obronie wieloletnich gospodarzy

Jednak szybko w mediach społecznościowych pojawiły się wezwania do walki o dotychczasowych gospodarzy. Podstawą są wątpliwości dotyczące rzetelności oferty złożonej najemcę wybranego w konkursie przez spółkę Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl