4. Samica nosorożca przyjedzie do wrocławskiego zoo

Pod koniec października do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu ma trafić samica nosorożca indyjskiego. Dołączy do ośmieletniego samca Manasa. Pracownicy Zoo we Wrocławiu liczą na pierwsze narodziny nosorożca w stolicy Dolnego Śląska, co dodatkowo pozwoli wzmocnić ochronę zagrożonego wyginięciem gatunku.

W sobotę 22 września we wrocławskim zoo, podobnie jak na całym świecie, po raz ósmy obchodzono Światowy Dzień Nosorożca. W ogrodzie we Wrocławiu żyją obecnie dwa nosorożce – samce Tarun i Manas mają po osiem lat. W październiku miejsce Taruna, który zostanie przewieziony do Hiszpanii, zajmie czteroletnia samica, która będzie transportowana z ogrodu z Francji.

– Wrocławskie zoo chce prowadzić hodowlę zachowawczą, gdyż nosorożec jest gatunkiem zagrożonym. Przedłużenie gatunku w ogrodzie zoologicznym to jeden ze sposobów na jego przetrwanie także w środowisku naturalnym. Liczymy, że nasza para nosorożców doczeka się potomstwa – podkreśla Justyna Nowicka, opiekun nosorożców we wrocławskim zoo.

Nosorożce indyjskie

Ciąża nosorożca trwa między 11 a 13 miesięcy, a „maluch” zaraz po narodzinach waży ok. 40 kg. Obecnie odnawiany jest wybieg dla nosorożców. Trzeba go przebudować tak, by samiec i samica nie mogły przez cały czas przebywać razem.

Wrocławskie zoo otrzymało także specjalne szczotki do pielęgnacji nosorożców. – Wbrew pozorom są to bardzo delikatne zwierzęta i taka szczotka musi być wytrzymała, ale jednocześnie dość miękka. Dzięki nim nosorożce mają lepsze samopoczucie i mogą pielęgnować skórę. Mamy dla naszych nosorożców także dodatkowe gadżety, np. specjalną piłkę, w której będzie można chować jedzenie – dodaje Justyna Nowicka.

W naturze żyje obecnie ok. 3,5 tysiąca nosorożców indyjskich. Nosorożec dziennie potrafi zjeść ok. 25 kg siana. W dodatku bardzo szybko biega – pomimo swojej masy (ważą ok. 2-3 tony), potrafi biec nawet do 50 km/h.