3. Inwestycje
  4. Wrocław dostał kilkadziesiąt milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Są podpisy pod umową
Budynek mieszkalny (numer 21) przy ulicy Wilkszyńskiej na osiedlu Leśnica Wrocławskie Inwestycje
Budynek mieszkalny (numer 21) przy ulicy Wilkszyńskiej na osiedlu Leśnica

Są podpisy pod umową na dofinansowanie modernizacji i budowy dróg na zachodzie, wschodzie i południu Wrocławia. Miasto dostało na ten cel 27,5 mln zł z funduszu rządowego.

Pieniądze Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg gminnych i powiatowych w 2023 roku podzielono w lutym. Dolny Śląsk dostał 147,5 mln zł, w tym 27,45 mln otrzymał Wrocław. Dziś (4 sierpnia) w urzędzie wojewódzkim podpisano umowę.

Czas na remont ulic na Swojczycach. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu, za które dziękujemy, bo przecież nie jest tajemnicą, że wprowadzane od 2019 roku zmiany podatkowe spowodowały gigantyczne straty w budżetach wszystkich samorządów w Polsce.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Szykuje się modernizacja lub budowa trzech dróg

Miliony z rządowego funduszu pokryją połowę kosztu remontu ulic na wschodzie i zachodzie oraz budowę drogi na południu. Konkretnie chodzi o:

1. rozbudowę ul. Wilkszyńskiej (pisaliśmy o niej tutaj);
  2. przebudowę ul. Marco Polo;
  3. budowę drogi zbiorczej od ul. Kupieckiej do ul. Jutrzenki (etap pierwszy).

Prezydent Wrocławia bardzo cieszy się z otrzymanych od rządu pieniędzy. Jednocześnie podkreśla: — Wrocław według oficjalnych wyliczeń nasze miasto straci 781 mln złotych tylko w tym roku przez zamrożenie wpływów z podatku PIT na poziomie z 2019 roku.

Jacek Sutryk wyjaśnia, że niekorzystne zmiany podatkowe, wprowadzone przez rząd, ograniczają możliwości samorządów w Polce, w tym Wrocławia. Tym niemniej udaje się realizować projekty, w tym te ogromne i bardzo drogie, takie jak linia tramwajowe przez Popowice, TAT, Aleja Wielkiej Wyspy, mosty Chrobrego czy nowe pojazdy MPK Wrocław. Wartość wymienionych inwestycji przekracza dwa miliardy złotych. Część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.

Od 2019 roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy dolnośląskie dostały 798 mln zł, za co wyremontowały lub wybudowały 803 km dróg gminnych i powiatowych.

W dzisiejszym spotkaniu w urzędzie wojewódzkim uczestniczyli m.in. dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dorota Olearnik, dyrektor Wydziału Finansowego UMW, Magdalena Komers, wojewoda Jarosław Obremski i wiceminister infrastruktury – Andrzej Bittel.