3. Inwestycje
  4. Będzie kompleksowa przebudowa ul. Ruskiej. Wrocławskie Inwestycje wybierają wykonawcę projektu
Na zdjęciu: kałuża na ulicy Ruskiej i odbijające się w niej budynki Tomasz Hołod
Na zdjęciu: kałuża na ulicy Ruskiej i odbijające się w niej budynki

Władze miasta zaplanowały kompleksową przebudowę ulicy Ruskiej, głównie z myślą o pieszych i rowerzystach. Spółka Wrocławskie Inwestycje szuka projektanta i analizuje oferty sześciu firm.

Ulica Ruska będzie remontowana na odcinku od Kazimierza Wielkiego do placu Solnego. Miasto ma na to pieniądze i pomysł, więc szuka wykonawcy projektu. Oferty złożyło sześć firm. Dwie mieszczą się w zaplanowanej kwocie, jedna prawie, zatem jest szansa, że spółka Wrocławskie Inwestycje niedługo wybierze projektanta, który dostanie rok na wykonanie zadania.

Wytyczne są już spisane. Projekt przebudowy ma uwzględniać przede wszystkim potrzeby pieszych i rowerzystów, a także reprezentacyjny i historyczny charakter Ruskiej (współpraca z konserwatorem zabytków). Głos zabiorą również mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Przebudowa Ruskiej. Odnowią chodniki i drogi rowerowe

Chodniki będą ułożone wyłącznie z płyt kamiennych, co oznacza, że zniknie kostka. Krawężniki mogą zostać obniżone. Dopuszczony jest także wariant z podniesieniem poziomu jezdni. Te zmiany zaplanowane są z myślą również o osobach niepełnosprawnych. Kamienne płyty chodników będą miały różny format, kolor i fakturę, tak aby w jak największym stopniu podkreślić rangę Ruskiej.

Nowa nawierzchnia, z kostki granitowej, pojawi się na ścieżkach rowerowych. Na odcinku od Kazimierza Wielkiego do Rzeźniczej rowerzyści pojadą kontrapasem, dalej – do placu Solnego – ruch będzie odbywał się na zasadach ogólnych.

Historyczna kostka i więcej zieleni na Ruskiej

Zasady jazdy samochodami pozostaną takie same. Nadal będzie można przejechać pomiędzy Solnym a ul. Kiełbaśniczą oraz skręcić w Ruską z Rzeźniczej i dojechać do Kazimierza Wielkiego (jeden kierunek). Odcinek od Rzeźniczej do Solnego wciąż będzie niedostępny dla samochodów.

Nawierzchnia jezdni zostanie przebudowana, ale tak, aby zachować jak najwięcej historycznej kostki brukowej, która – zdaniem władz miasta – jest dobrej jakości, regularna i gładka. Ubytki i niedostatki zostaną uzupełnione nową, podobną kostką. Wytyczne konserwatorskie dopuszczają pozostawienie historycznego torowiska z jednoczesnym zabezpieczeniem szyn.

Ruska w nowej odsłonie będzie bardziej zielona. Mają być posadzone wysokie i niskie rośliny: drzewa, krzewy, pnącza i byliny.

Wjazd z Kazimierza Wielkiego ma zostać zaaranżowany tak, aby był swoistą bramą do starówki. Ruska w ładniejszej wersji zaprezentuje się prawdopodobnie pod koniec 2024 roku.

Źródło: materiały organizatorów