4. Rodziny zastępcze pilnie potrzebne we Wrocławiu
Małgorzata Wójcik stworzyła rodzinę zastępczą dzieciom z domu dziecka, by dać im dom pełen miłości Marek Księżarek

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu pilnie poszukuje rodzin zastępczych do opieki nad dziećmi, które są lub będą musiały trafić do domów dziecka. Aktualnie ponad 400 dzieci przebywa w domach dziecka, z tego ponad 100 to maluchy poniżej 10. roku życia, które bardzo potrzebują mamy i taty.

Pozostawione w szpitalu czy oknie życia niemowlęta, chore maluchy, zdrowe, ale zaniedbane przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, nastolatki – dzieci z trudnymi doświadczeniami jest coraz więcej. I coraz częściej decyzją sądu trafiają do systemu pieczy zastępczej, czyli do domów dziecka lub do rodzin zastępczych.

Tymczasem placówki są przepełnione, przepisy w zasadzie nie pozwalają tworzyć nowych, a rodzin zastępczych krytycznie brakuje. Dlatego wrocławski MOPS pilnie szuka dla dzieci rodzin zastępczych, które dadzą im serca oraz domy i zastąpią rodziny biologiczne. Ośrodek szuka przede wszystkim osób, które byłyby gotowe pełnić funkcję rodzin zawodowych, które są wynagradzane za swoją pracę. Oferuje im wsparcie specjalistyczne, w tym psychologiczne i prawne, oraz lokalowe.

Czym różni się rodzicielstwo zastępcze od adopcji

Rodzicielstwo zastępcze jest często mylone z adopcją. Ich wspólnym mianownikiem jest opieka nad dzieckiem pozbawionym wsparcia rodziców biologicznych. Jednak adopcja jest stała, dziecko ma zmieniony akt urodzenia, nazwisko, a rodzic adopcyjny ma prawa rodzica biologicznego i tak jest traktowany. Natomiast rodzicielstwo zastępcze jest co do zasady tymczasowe (jednak rzadko się zdarza, by dzieci wracały do rodziców biologicznych), dzieci noszą swoje nazwiska, a prawa przysługujące opiekunom są zależne od decyzji sądu, jednak przysługują im dodatkowe świadczenia finansowe, a nawet pensja, jeśli tworzą rodzinę zawodową.

Obecnie we Wrocławiu jest blisko 600 rodzin zastępczych, w tym większość to rodziny spokrewnione (babcia, ciocia, rodzeństwo). Pod ich opieką jest 750 dzieci. W domach dziecka przebywa aktualnie ponad 400 dzieci, z tego ponad 100 to maluchy poniżej 10. roku życia, które bardzo potrzebują mamy i taty.

Dzięki pieczy zastępczej dzieci otoczone są opieką i odzyskują poczucie bezpieczeństwa. Małgorzata Wójcik, której marzeniem było stworzenie domu dla dzieci z domu dziecka od półtora roku jest rodzicem zastępczym trójki rodzeństwa: 7-letniego Kamila, 10-letniej Klaudii i 11-letniego Kacpra.

Poświęciłam się ich wychowaniu, żeby stworzyć im dom i zapewnić stabilizację. Na początku przeszłam szkolenie, żeby też sprawdzić siebie, czy się nadam na ich opiekuna prawnego. Kiedy już ze mną zamieszkały zadawały dużo pytań, jak ich życie będzie wyglądało, z czasem zaczęły się otwierać
opowiada pani Małgosia

Gdzie się zgłosić?

Jeśli chcesz zostać rodziną zastępczą, zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, do zespołu organizującego rodzinną pieczę, który mieści się we Wrocławiu przy ulicy Wysokiej 6 (boczna Grabiszyńskiej, blisko placu Pereca). Napisz na mejla: rodzicielstwo.zastepcze[at]mops.wroclaw.pl lub zadzwoń pod nr telefonu: 71 78 22 412.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: mops.wroclaw.pl/formy-pomocy/piecza-zastepcza.