3. Wrocławskie osiedla
  4. Nowe chodniki i wodociągi przy pl. Grunwaldzkim. Jest przetarg
Chodnik oraz przejścia dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej zostaną przebudowane Google Maps
Chodnik oraz przejścia dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej zostaną przebudowane

Będzie bezpieczniej w okolicach pl. Grunwaldzkiego. Miasto planuje przebudować tu chodniki i sieć wodociągową na ul. Grunwaldzkiej i Jedności Narodowej.

Chodzi przede wszystkim o poprawę nawierzchni chodnika, co ma wielkie znaczenie w kwestii bezpieczeństwa pieszych. Na ul. Grunwaldzkiej znajduje się siedziba Polskiego Związku Niewidomych Okręg Dolnośląski. A to oznacza, że w tym miejscu porusza się więcej osób niedowidzących.

Istotna szerokość chodnika oraz brak nierówności

W projekcie wykonawczym inwestycji podkreślono, że z tego powodu bardzo istotna jest szerokość chodnika oraz brak nierówności. – Dodatkowo należy zastosować pasy prowadzące oraz pola uwagi ułatwiające poruszanie się po chodniku osobom niewidomym i niedowidzącym – czytamy w dokumencie.

Pasy prowadzące to specjalne linie na chodniku z wypustkami, które pozwalają osobie niedowidzącej zorientować się w otaczającej ją przestrzeni.

Prace przy pl. Grunwaldzkim. Co się zmieni?

Przedmiotem zamówienia Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta jest przebudowa chodnika po północnej stronie ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Reja do ul. Górnickiego. Ponadto, przy współpracy z MPWiK przebudowana zostanie sieć wodociągowa.

Chodnik zostanie obniżony i dostosowany do przejścia dla pieszych w kilku miejscach:

• dwa przejścia przez ul. Grunwaldzką przy budynku nr 2 i 4, oraz przy budynku nr 21
  • przez ul. Ł. Górnickiego – przy budynku przy ul. Grunwaldzkiej 2
  • przez ul. M. Reja – od strony budynku przy ul. Grunwaldzkiej 18-22

W dokumencie podkreśla się, że na wspomnianym odcinku ul. Grunwaldzkiej na żadnym przejściu dla pieszych nie ma obniżonego krawężnika. Jego wysokość waha się od 1 do 16 cm. W dodatku chodnik zbudowano z użyciem różnych materiałów: od płyt kamiennych po betonowe i kostkę. Chodnik jest w szczególnie złym stanie w miejscu płyt kamiennych.

Prace zostaną przeprowadzone również po południowo-wschodniej stronie ul. Jedności Narodowej, na odcinku od nr 43 do ronda Anny German. Także tutaj, w ul. Jedności Narodowej i ul. Jana Kilińskiego, wymagana jest przebudowa wodociągów.

Wykonawca będzie miał 6 miesięcy na realizację zadania od daty zawarcia umowy. Oferty można składać do 13 kwietnia.