wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prestiżowa nagroda za remont budowli Maxa Berga. Dawny szpital lśni jak nowy

Nagroda za rewitalizację kompleksu dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego. Dzisiaj w budynku zaprojektowanym przez Maxa Berga swoje siedziby mają wydziały Politechniki Wrocławskiej: Matematyki i Medyczny.

Reklama

Nagroda w XVIII edycji konkursu Dolnośląska Budowa Roku przyznana została w kategorii „Rewaloryzacja i rewitalizacja obiektów zabytkowych”. Konkurs firmuje Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Jury ocenia m.in. jakość wykonanych prac, czas realizacji i organizację procesu budowlanego, zastosowane rozwiązania technologiczne, funkcjonalność oraz wpływ inwestycji na środowisko.

Tak szerokie spektrum oceny sprawia, że poziom konkursu z roku na rok staje się coraz wyższy, a w szranki rywalizacji stają najlepsi projektanci, wykonawcy i inwestorzy. Konkurs jest także potwierdzeniem stale zwiększającego się poziomu twórczej myśli architektów i inżynierów budownictwa oraz polskiego wykonawstwa.
Janusz Superson, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników, oddział wrocławskiego

Wyjątkowe dzieło twórcy Hali Stulecia

Szpital przy ówczesnej Schulgasse był jedną z pierwszych realizacji Maxa Berga we Wrocławiu. Najpierw – w latach 1910-11 – wybudowano gmach główny, a w drugim etapie mniejszy obiekt, znajdujący się dalej od ulicy oraz łącznik pomiędzy nimi.

Galeria zdjęć

Pierwotnie w kompleksie znajdowała się siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. kliniki dziecięce Uniwersytetu Medycznego. W 2015 r. gmach odkupiła Politechnika Wrocławska.

Oba budynki wymagały kapitalnego remontu, a przetarg na przebudowę rozstrzygnięto we wrześniu 2019 r. Inwestycja zakładała m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. Odtworzono sztukaterie w holach, renowacji poddano także rzeźbę nad wejściem głównym autorstwa Alfreda Vockego, wybrane elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Budynek został również wyposażony w komputerowe systemy nadzoru i zarządzania instalacjami.
Politechnika Wrocławska, komunikat prasowy

W marcu 2023 r. część budynku zajęli wykładowcy i studenci Wydziału Matematyki, a od jesieni drugim współgospodarzem obiektu jest Wydział Medyczny.

Całkowity koszt modernizacji wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl