3. Inwestycje
  4. Przebudowa ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Wykonawcy kładą pierwsze warstwy nawierzchni
Dwa walce drogowe w trakcie pracy na nowej nawierzchni ulicy, w tle drzewa Wrocławskie Inwestycje
Dwa walce drogowe w trakcie pracy na nowej nawierzchni ulicy, w tle drzewa

Pierwsze duże efekty przebudowy ulicy Pomorskiej i placu Staszica będą odczuwalne jesienią, ale cała inwestycja będzie gotowa kilka miesięcy później. Teraz wykonawcy układają nawierzchnię drogi przy wiadukcie.

Od prawie roku na Nadodrzu trwa przebudowa ulicy Pomorskiej i zachodniej strony placu Staszica. To jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych. Jej zakończenie planowane jest na pierwszą połowę 2024, ale pierwsze duże efekty będą odczuwalne już jesienią 2023. Wtedy na nowe torowisko wyjadą tramwaje.

Skalę przedsięwzięcia oddają koszty – ponad 66 milionów złotych. Lwią część tej kwoty miasto dostało z funduszu rządowego Polski Ład. Pieniądze są pożytkowane na wymianę jezdni, chodników, torowiska, oświetlenia, sieci podziemnych. Budowane są drogi i przejazdy rowerowe. Posadzone zostaną rośliny, w tym drzewa.

Przebudowę prowadzi z ramienia gminy spółka Wrocławskie Inwestycje. Jej pracownicy poinformowali właśnie o aktualnym stanie robót.

Na placu Staszica przy skrzyżowaniu z ulicą Łowiecką i w pobliżu wiaduktu przy ul. Reymonta wykonawca układa pierwsze warstwy masy bitumicznej! To newralgiczny punkt na przebudowie pl. Staszica i ul. Pomorskiej. Jeszcze w tym tygodniu planujemy ułożyć tu drugą warstwę wiążącą. W weekend chcemy przełożyć tu ruch w kierunku ul. Reymonta. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć ważne prace przy sieci kanalizacyjnej. W tym tygodniu pierwsze odcinki masy bitumicznej powinny się pojawić także na ulicy Pomorskiej.
Wrocławskie Inwestycje

W języku budowlanym „masa bitumiczna” to nic nowego, ale przypomnimy, że tymi słowy określa się mieszankę kruszyw, wypełniaczy i (najczęściej) asfaltu. „Mieszanki o takim składzie są nam znane już od początków XX wieku, kiedy wykorzystywano je do tworzenia nawierzchni drogowych oraz ich remontów. Pomimo upływu lat, masa bitumiczna wciąż stanowi jeden z powszechniej stosowanych komponentów w budownictwie drogowym” – czytamy na stronie spółki Bellator z branży budowlanej.

Więcej o przebudowie Pomorskiej i placu Staszica możecie przeczytać w tekście z końcówki maja: „Przebudowa ulicy Pomorskiej i placu Staszica. W maju zamontowali część nowego torowiska”.

Źródło: materiały organizatorów