wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wolontariusze wspierają Ukraińców. Gdzie zgłaszać chęć pomocy?
Wolontariusze są potrzebni między innymi na Dworcu Głównym PKP fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Wolontariusze są potrzebni między innymi na Dworcu Głównym PKP

Wrocławianie wspierają uchodźców na wiele sposobów, również jako wolontariusze. Prezydent Jacek Sutryk apeluje o przemyślaną i rozsądną pomoc, dlatego warto zapoznać się z podmiotami i organizacjami, które koordynują działania dedykowane ofiarom wojny. Sprawdźcie, gdzie można zgłosić się na wolontariat.

Reklama

Czytaj więcej: Wrocław wspiera potrzebujących Ukraińców. Jak pomagać mądrze? [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Dla pełnoletnich wolontariuszy przy Dworcu Głównym PKP

Całodobowy namiot z prowiantem i ciepłymi posiłkami przy dworcu głównym potrzebuje do zapewnienia sprawnego funkcjonowania wolontariuszy.

Do obowiązków należy wydawanie kanapek i ciepłych posiłków, nalewanie kawy i herbaty, sprzątanie zarówno jadalni, miejsca wydawania żywności, jak i magazynu.

Na miejscu są koordynatorzy, którzy organizują pracę i przekazują niezbędne informacje. Dyżury wolontaryjne trwają 3 godz. (lub ich wielokrotność), pełnić je mogą osoby pełnoletnie. Mile widziana znajomość j. ukraińskiego, ale nie jest to wymóg konieczny.

Więcej informacji, grafik oraz mail do zgłoszeń.

Pełnoletni wolontariusze ze znajomością j. ukraińskiego

Pomoc obywatelom Ukrainy przy wypełnianiu wniosków urzędowych

Wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego i polskiego poszukuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wesprą oni językowo uchodźców wojennych, którzy składają wnioski o pomoc pieniężną w MOPS.

Zadaniem wolontariuszy będzie pomoc w tłumaczeniu procedury podczas przyjmowania wniosków, wsparcie i towarzyszenie uchodźcom podczas załatwiania spraw urzędowych oraz pomoc organizacyjna. Punkty przyjmowania wniosków są czynne w dni powszednie od 7.30 do 15.00 – wolontariusze będą mile widziani choć na kilka godzin.

Więcej informacji oraz mail do zgłoszeń.

Centrum Obsługi Mieszkańca

W Urzędzie Miejskim 16 marca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o nadanie uchodźcom wojennym numeru PESEL. Wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim i polskim będą nieocenionym wsparciem w tłumaczeniach oraz wszelkich sprawach organizacyjnych związanych ze składaniem wniosków.

Wolontariat odbywa się w jednym z trzech Centrów Obsługi Mieszkańca: ul. G. Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ 1-8, al. M. Kromera 44. Wystarczy kilka godzin wolnych pomiędzy 8.30 a 17.00

Więcej informacji, numer do koordynatora.

Pomoc w obsłudze infolinii w j. ukraińskim

W Biurze Współpracy z Zagranicą potrzebne jest wsparcie językowe przy obsłudze infolinii. Przede wszystkim poszukiwane są osoby, które posługują się językiem ukraińskim, chętnie także dodatkowo angielskim lub innym językiem europejskim.

Zadaniem wolontariuszy będą kontakty telefoniczne i/lub mailowe w sprawie transportów. Oferta skierowana jest do osób, które dysponują czasem wolnym między godz. 10.00 a 16.00 (wystarczą 2-3 godziny).

Więcej informacji oraz mail do zgłoszeń.

Pomoc w punktach tymczasowego pobytu dla uchodźców

Czynne przez całą dobę punkty tymczasowego pobytu dla uchodźców wojennych poszukują wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i polskim, którzy pomogą w sprawach komunikacyjnych i organizacyjnych, będą także wsparciem dla przebywających w tych miejscach uchodźców. Pora wolontariatu oraz liczba godzin poświęconych na wsparcie zależy tylko od możliwości wolontariusza.

Więcej szczegółowych informacji wolontariusze mogą znaleźć pod linkami kierującymi do poszczególnych miejsc pomocy

Czasoprzestrzeń

Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń” w dawnej zajezdni Dąbie na razie wstrzymało rekrutację wolontariuszy (dane na 2 marca). Informacji na temat ewentualnego wznowienia naboru można szukać na facebookowej grupie.

  • grupa WOLONTARIUSZE CZASOPRZESTRZEŃ
  • Wolontariusze pilnie potrzebni‼️8 marca (wtorek), od godz. 10:00 w Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 117, rozkładanie łóżek (praca fizyczna) w nowym punkcie dla uciekających. 

Dworzec Główny PKP

Wolontariusze potrzebni są na wrocławskim Dworcu Głównym PKP, gdzie działa punkt pomocy dla przyjeżdżających pociągami uchodźców. Aby zgłosić się na wolontariat należy wpisać się na dyżur poprzez specjalny formularz. Miejscem zbiórki jest Cafe Dialog, gdzie koordynatorzy koordynują dalsze działania. Potrzebne są zarówno osoby, które pomogą wysiadającym z pociągów, jak i wolontariusze biegli w obsłudze komputera i Internetu. 

Powstał także formularz dla wolontariuszy-specjalistów, którzy mogą wykorzystać swoje kompetencje i kwalifikacje, żeby wspomóc potrzebujących w kwestiach prawnych, medycznych czy językowych.

Informacji na temat wolontariatu należy szukać na facebookowej grupie Pomoc dla Ukrainy - PKP Wrocław / Допомога для україньців PKP WROCŁAW.

Wolontariusze do świetlic dla dzieci uchodźców

Fundacja L'arche przy ul. Jutrosińskiej 29 szuka wolontariuszy do opieki na dziećmi uchodźców. Świetlica działa pon.-pt. w godzinach 8-16. Dzieci będą w wieku do lat 10.

Fundacja Ukraina

Aby zostać wolontariuszem Fundacji Ukraina, należy wypełnić specjalny formularz #SaveUkraine. W ten sposób Fundacja Ukraina gromadzi informacje na temat liczby chętnych do pomocy i ich możliwości. Możesz zaproponować transport, pomoc w tłumaczeniu rozmów, użyczenie mieszkania. Przedstawiciele fundacji kontaktują się wybranymi osobami, w zależności od potrzeb.

Fundacja Hobbit

Wrocławska Fundacja Hobbit organizuje lekcje języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Organizacja szuka wolontariuszy, którzy poprowadzą zajęcia. Doświadczenie nie jest wymagane. W wiadomości mailowej należy przesłać imię i nazwisko, numer kontaktowy oraz dyspozycyjność.

Fundacja Katarynka

Fundacja Katarynka poszukuje wolontariuszy, którzy mogliby zaangażować się w pomoc Ukraińcom z niepełnosprawnością wzroku. Na co dzień fundacja działa na rzecz udostępniania kultury i wizualnej sztuki artystycznej osobom niewidomym, niedowidzącym i niedosłyszącym. Chętni proszeni są o zgłaszanie się poprzez formularz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl