4. Dziennikarze z Chorwacji we Wrocławiu
Chorwaccy dziennikarze podczas zwiedzania Hydropolis. Fot. MPWiK
Chorwaccy dziennikarze podczas zwiedzania Hydropolis.

Dziennikarze reprezentujący największe i najpopularniejsze media w Chorwacji przyjechali zwiedzić Wrocław. Podczas kilkudniowej podróży poznają największe atrakcje, w tym także Hydropolis, jedyne w Europie muzeum wiedzy o wodzie. Wszystko po to, by po powrocie do ojczyzny przybliżyć to miasto swoim rodakom.

Chorwackich dziennikarzy spotkaliśmy właśnie w Hydropolis. Co ciekawe, interesowali się nie tylko Wrocławiem, ale również polityką krajową. Byli zainteresowani ostatnimi wyborami, zmianą, jaka może zajść w Polsce, tym, na co liczą Polacy, skoro tak licznie poszli do urn.

Polski nie znają, Wrocław już tak

Jednak nie oszukujmy się – zarówno oni, jak i ich rodacy – o Polsce wiedzą niewiele. Tyle, że dużo Polaków ich odwiedza, że to kraj kościołów i katolików, oraz że… Chopin, Wałęsa i Jan Paweł II, a dla niektórych Lewandowski – tyle skojarzeń. Jednak już drugiego dnia o naszym mieście mieli wyrobione zdanie.

Wszyscy jesteśmy w tym pięknym mieście po raz pierwszy i dopiero je poznajemy. Wrocław ma wyjątkową architekturę, której style przenikały się przez wieki, łączy wiele narodów, kultur, języków i kuchni świata. Do tej pory znany był chorwackim turystom głównie dzięki organizowanym tutaj meczom piłkarskim podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. Już teraz wiem, że warty jest odwiedzenia o tej porze roku chociażby z powodu cudownego jarmarku bożonarodzeniowego. Jarmark w Zagrzebiu trzykrotnie był uznawany za najpiękniejsze tego typu wydarzenie w Europie. Ten we Wrocławiu w niczym mu nie ustępuje. Myślę, że o stolicy Dolnego Śląska trzeba więcej mówić w Chorwacji, dlatego tutaj jesteśmy.
Tomislav Fain, prezes Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży

Hydropolis - wodny świat, który zachwyca

Okazuje się, że w kategorii jarmarków możemy konkurować, ale już w temacie wody Wrocław okazał się bezkonkurencyjny.

Hydropolis to miejsce, którego nie ma w całej Chorwacji. Niemalże można poczuć na własnej skórze, o jak cennym zasobie się tutaj opowiada. Niejednokrotnie stare budynki przemysłowe popadają w ruinę, pędzący świat i innowacyjne technologie o nich zapominają. Wrocławskim wodociągom udało się przywrócić świetność tego miejsca w nowej odsłonie, popularnej atrakcji turystycznej. To świetna idea, którą będę z pewnością promował w Chorwacji. Już dziś miałem okazję na żywo opowiadać o Hydropolis i Wrocławiu widzom „Dzień Dobry Chorwacjo”, programu, który ogląda codziennie około 300 tys. osób.
Branimir Farkaš z państwowej telewizji chorwackiej HRT

Goście zwiedzili centrum miasta, byli na Uniwersytecie Wrocławskim, placu Wolności, Wieży Matematycznej, bożonarodzeniowym jarmarku, w galerii neonów, Sky Tower, Kolejkowie i w omawianym Hydropolis. Mają zobaczyć jeszcze Afrykarium i ogród świateł w zamku Topacz.

- Chcemy pokazać, że turyści z Chorwacji mogą wybrać się do Wrocławia na niezapomniany city break – mówi Wiktoria Król-Cieciorowska, prezeska Convention Bureau Wrocław.

Cieszymy się, że Hydropolis zostało wybrane, jako jedna z atrakcji, którą możemy pochwalić się Chorwatom. Mamy nadzieję, że dzięki przybliżeniu przez chorwackich dziennikarzy magicznego świata wody będziemy gościć w Hydropolis także turystów właśnie z tego kraju.
Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław, miejskiej spółki, do której należy Hydropolis

Zachęcamy chorwackich turystów

– Polska nie jest popularnym celem podróży wśród chorwackich turystów - opowiada Agnieszka Puszczewicz, członkini Rady Naukowej CEE Hydropolis, była dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. – Jeśli już przyjeżdżają do naszego kraju, wybierają Warszawę lub Kraków. Wrocław w dużej mierze pozostaje nieodkryty. Dlatego właśnie Wrocławska Organizacja Turystyczna, Convention Bureau Wrocław oraz CEE Hydropolis zaprosiły delegację dziennikarzy z największych mediów w Chorwacji oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Chorwackich Biur Podróży.

Chcemy zintensyfikować przyjazd turystów z Chorwacji, stąd decyzja o zaproszeniu delegacji tamtejszych dziennikarzy i ekspertów z branży turystycznej. Mamy nadzieję, że poznanie przez nich miasta, a w konsekwencji ich materiały, relacje, reportaże i sprawozdania będą powodem do tego, by Wrocław stał się jednym z głównych celów podróży dla Chorwatów.
Alfred Wagner, prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej

W 2022 roku Wrocław odwiedziło niemal sześć milionów osób – to o ponad milion więcej niż rok wcześniej. Najwięcej gości przyciągnęły zoo, Hydropolis i Panorama Racławicka.