3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Są w niej podwyżki dla nauczycieli
Lekcja w szkole przy ul. Asfaltowej, w kółku: pieniądze fot. Tomasz Hołod; shutterstock
Lekcja w szkole przy ul. Asfaltowej, w kółku: pieniądze

We wtorek (16 stycznia) Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na 2024 rok. Przewiduje ona m.in. dodatkowe trzy miliardy złotych na onkologię i psychologię dziecięcą, a także obiecane już jakiś czas temu 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli.

Będą obiecane podwyżki dla nauczycieli

Uchwalona ustawa okołobudżetowa na 2024 r. przewiduje podwyżki dla nauczycieli o 30 procent oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 procentTo rozwiązanie ma zapewnić, że nauczyciele dostaną po 1,5 tys. zł podwyżki.

W ustawie znalazły się też regulacje związane z przekazaniem środków na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkolnych. W efekcie dotacja dla samorządów, związana z nauczaniem przedszkolnym, wyniesie blisko 4,2 mld zł.

Cieszy nas plan podwyżki o 30% dla nauczycieli. To nasi pracownicy, grupa szczególna, której należy się godna płaca. Niestety, jak pamiętamy z przeszłości, za obiecane za rządu PiS podwyżki finalnie płaciły samorządy (8% podwyżka PIS-u na 2023 rok kosztowała budżet Wrocławia 64 miliony złotych). Te 30% podwyżki na 2024 rok to koszt, w przypadku Wrocławia, na poziomie 262 mln zł. Dla porównania - to równowartość wybudowania 2/3 zespołów szkolno-przedszkolnych dla 1200 dzieci każdy.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Jako miasto zapewniamy z kolei wynagrodzenia dla pracowników administracyjnych szkół czy przedszkoli. I tutaj dobra informacja – ich wynagrodzenia wzrosną od kwietnia o średnio 700 zł brutto – dodaje prezydent.

Ustawa okołobudżetowa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że wynagrodzenia nauczycieli przyjdą z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2024 r. Jak zapowiedziała w sejmie wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, mają być one wypłacone w okolicach marca i kwietnia.

Wciąż brakuje młodych nauczycieli

Podwyżki dla nauczycieli są potrzebne, ale problem braków kadrowych tak szybko się nie rozwiąże.

Wszyscy nauczyciele bardzo czekają na te podwyżki. Choć myślę, że prawdziwy uśmiech na twarzy pojawi się w momencie, kiedy wpłyną one na konto. Oczywiście te podwyżki nie sprawią, że nagle prestiż nauczyciela znacząco wzrośnie, chociaż na pewno ta płaca będzie już bardziej adekwatna do naszej pracy, i w jakimś stopniu podniesie rangę zawodu.
Anna Niewińska, dyrektor VIII LO we Wrocławiu

– Niewykluczone też, że ta podwyżka sprawi, że pozostaną w zawodzie Ci, którzy myśleli o odejściu ze szkoły. Jednak problem z nauczycielami tak szybko się nie rozwiąże. Pamiętajmy, że mamy wysoką średnią wieku przeciętnego nauczyciela. Mało jest młodych osób w tym zawodzie. Cały czas na nich czekamy, ale wiemy, że kierunki nauczycielskie kończy niewiele osób, które są natychmiast rozchwytywane przez szkoły – dodaje dyrektor Niewińska.