wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pałac Gorzanów miał być zlicytowany 26 maja. Nie dojdzie to jednak do skutku. Dlaczego?

Ogromny pałac Gorzanów, znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej, miał być zlicytowany po tym, jak posiadłość zajął komornik. Z powodu zadłużenia właściciela, który od ponad 10 lat prowadzi w nim fundację i próbuje ruinę wyremontować, pałac miał być sprzedany za kwotę wywoławczą 3/4 sumy wartości. Wynosiła 3 708 000 zł... Do sprzedaży jednak nie dojdzie. Nie oznacza to końca problemów. Przeczytajcie, co dalej z pałacem w Gorzanowie!

Reklama

Pałac w Gorzanowie popadał w ruinę

Kolos pod Kłodzkiem popadał w ruinę od wielu lat. Przechodząc z rąk do rąk był zaniedbywany i niszczał. Aż trafił tam z Wrocławia Marek Haisig wraz z życiową partnerką. Postanowili uratować jeden z bardziej okazałych pałaców Dolnego Śląska. Założyli Fundację Pałac Gorzanów. 

Niestety po ponad 10-ciu latach prowadzenia fundacji i wykonaniu niezliczonej ilości wielomilionowych remontów pałac  został zajęty przez komornika. Mimo, że właściciele włożyli w remont zabytku prawie 30 milionów złotych, popadli w  zadłużenie. Komornik wycenił nieruchomość na jedyne 4 944 000 zł, zaś kwotę wywoławczą do licytacji ustanowił na 3/4 sumy oszacowanej wartości.

26 maja odbyć się miała licytacja z kwota wywoławczą - 3 708 000 zł.

Ratują zabytek i angażują ludzi do działania

Fundacja pozyskała na remont część środków z Unii lub od Ministra Kultury. Wykorzystane były na niezbędne prace m.in. zabezpieczające dach. W pałacu udało się zachować poza tym: niezwykłe polichromie (pochodzące również z baroku), sztukaterie, rzeźby i płaskorzeźby, odnowić sporą część dachu, wstawić okna i wiele innych. 

Fundacja wyceniła wszystkie wykonane do tej pory prace na 28 mln zł (w tym były m.in. środki pozyskane z Ministerstwa Kultury - 2,5 mln zł czy dofinansowanie unijne - 5,5 mln zł).

Dzięki otwartości właścicieli i ogromnej pracy wielu ludzi udało się wyremontować pokoje gościnne, co dawało dodatkowy zastrzyk gotówki. Dochody płynęły też z organizowanych w tym miejscu koncertów, spektakli, warsztatów czy targów. 

Licytację udało się wstrzymać

Podczas rozmowy z właścicielem fundacji opiekującej się pałacem, Markiem Haisigiem, dowiedzieliśmy się, że zadłużenie, z powodu którego pałac został zajęty przez komornika wynosiło zaledwie kilkaset tysięcy złotych. Właściciel był dobrej myśli i nie dawał za wygraną.

Mimo zadłużenia i widma licytacji zabytku, cały czas organizował warsztaty, zwiedzanie pałacu czy zajęcia z dziećmi. To przyniosło skutek, licytacja został wstrzymana! Pałac pozostanie w rękach fundacji, która nadal będzie go remontować i przyjmować gości.

Pałac cały czas organizuje warsztaty, pikniki, giełdy staroci, koncerty i zwiedzanie, które będzie możliwe, gdy tylko ekipa filmowa skończy kręcić tam rozpoczęte obecnie zdjęcia do filmu. Bramy dla zwiedzających ponownie otworzy już w niedzielę 28 maja.

Zobaczcie galerię zdjęć. Tak prezentuje się pałac Gorzanów!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl