3. Wiadomości z regionu
  4. Otwarcie nowego przedszkola w Bierutowie dla trzystu dzieci
Nowe przedszkole w Bierutowie. Na zdjęciu wychowawczynie w przedszkolu miejskim w Bierutowie www.wroclaw.pl/ Oleksandr Poliakovskyi

W Bierutowie otwarto nowoczesne, doskonale wyposażone przedszkole dla trzystu dzieci. W planach jest przygotowanie oddziałów żłobkowych. – Inwestujemy w gminne instytucje i infrastrukturę, co znacznie poprawia jakość życia w naszej gminie – deklarują władze Bierutowa.

Nowe przedszkole w Bierutowie robi wrażenie. Projekt budynku przygotowało Siergiej Studio Architektury.  W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni około 2 tys. zaplanowano:

• dwanaście sal oddziałowych (w sumie dla 300 dzieci). Do każdej przylegają łazienki z umywalkami i toaletami dla dzieci oraz schowki, np. na leżaki. Władze gminy zakładają, że dwie z sal zostaną przeznaczone na oddziały żłobkowe;
  • kuchnia z nowoczesnym wyposażeniem;
  • pomieszczenia socjalne;

• pomieszczenia administracyjne;
  • pokój nauczycielski;
  • specjalistyczne gabinety na zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne;
  • aulę.

W budynku jest winda, a na korytarzach szafki dla dzieci. Jest kolorowo, przytulnie i co najważniejsze bezpiecznie. Dzieci mają duży plac zabaw z wieloma urządzeniami. Pomyślano także o parkingu dla rodziców, którzy będą podwozili dzieci autami.

Powiększ obraz: Otwarcie nowego przedszkola w Bierutowie. Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovskyi
Otwarcie nowego przedszkola w Bierutowie. Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa

Wybudowanie nowego budynku, który zaspokoiłby nasze potrzeby na kolejne kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat stało się absolutnym priorytetem.Nowy budynek przedszkola to nie tylko kolejny obiekt infrastrukturalny w Bierutowie. Dla nas to inwestycja strategiczna. Od lat nasza gmina boryka się ze spadkiem liczby ludności, związanym głównie z migracją zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jest więc zupełnie oczywiste, że tylko zapewnienie naszym mieszkańcom komfortowych i bezpiecznych warunków do życia, a w szczególności zapewnienie młodym ludziom możliwości łączenia wychowania swoich dzieci z pracą zawodową może zachęcić ich do pozostania w naszej gminie i odwrócić ten niekorzystny trend.Gmina Bierutów jest przyjaznym miejscem do życia i pracy to jedno z haseł - filarów, które staramy się urzeczywistniać. Wśród innych działań, które podejmujemy i na które pozyskaliśmy już w tej kadencji ponad 20 mln zł, wybudowanie nowego przedszkola jest krokiem milowym.
Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa

Władze gminy Bierutów zwracają uwagę na położenie miasteczka: w pobliżu dużych ośrodków przemysłowych - zaledwie 45 km od Wrocławia, kilkanaście kilometrów od Oleśnicy i Jelcza-Laskowic, gdzie do pracy już dzisiaj dojeżdża wielu jego mieszkańców.

Doskonałe warunki do zabawy i nauki

Zanim oddano nowy obiekt przedszkole funkcjonowało w budynkach dawnego gimnazjum. – Tam sale były w dwóch budynkach na różnych piętrach. Nowe przedszkole to dla nas prawdziwa rewolucja jeśli chodzi o warunki pracy z dziećmi. Jest o niebo lepiej – mówi Ewa Chudyk, dyrektorka przedszkola w Bierutowie.

Całkowity koszt budowy przedszkola wyniósł około 17,5 miliona złotych, z czego ponad 6,6 miliona złotych to fundusze z programu Polski Ład, a jeden milion złotych zdobyliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.Przedszkole sąsiaduje z szkołą oraz halą widowiskowo-sportową, z którymi tworzy kompleks edukacyjny.
Rafał Nowowiejski, wiceburmistrz Bierutowa